Pomoc de minimis jest to szczególny rodzaj pomocy publicznej udzielanej przez państwo małym i średnim przedsiębiorcom. Nie trzeba jej zgłaszać do Komisji Europejskiej. Jest tylko monitorowana przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Powyższej pomocy nie otrzymają m.in. przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością w zakresie produkcji podstawowej produktów rybołówstwa i akwakultury oraz związane z produkcją podstawową produktów rolnych.
Na jakiej podstawie udzielana jest pomoc de minimis?
Zasady udzielania pomocy de minimis zostały uregulowane przez Komisję Europejską w obowiązującym od 1 stycznia 2024 r.:
1) Rozporządzeniu Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis oraz
2) Rozporządzeniu Komisji (UE) 2023/2832 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym
Ile obecnie wynosi limit pomocy de minimis?
Zgodnie z treścią art. 3 ust. 2 Rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 limit pomocy de minimis dla jednego przedsiębiorcy wynosi 300 tys. EUR w okresie 3 lat.
„Oznacza to, że obecnie do ustalania dostępnego przedsiębiorstwu limitu pomocy de minimis bierze się pod uwagę 3 minione lata (…). 3 minione lata należy rozumieć w ten sposób, że jeśli na przykład pomoc de minimis była udzielona 5 stycznia 2024 r., uwzględnieniu podlegała pomoc de minimis i pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie udzielona przedsiębiorstwu począwszy od 5 stycznia 2021 r. do 5 stycznia 2024 r. włącznie” – wyjaśnia UOKiK [1].
Kto i w jakich formach może udzielać pomocy de minimis?
Pomocy de minimis mogą udzielać m.in. organy jednostek samorządu terytorialnego (marszałkowie województw, starostowie powiatów ,wójtowie gmin, burmistrzowie i prezydenci miast), organy podatkowe (urzędy skarbowe), Bank Gospodarstwa Krajowego, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Ma ona najczęściej formę: dotacji, dopłat do oprocentowania kredytów bankowych (bezpośrednio dla przedsiębiorców), zwolnienia z podatku, umorzenia w całości lub części zaległości podatkowej wraz z odsetkami, umorzenia w całości lub części odsetek od zaległości podatkowej, umorzenia opłaty (składki, wpłaty), umorzenia kosztów egzekucyjnych, umorzenia kosztów procesu sądowego, odroczenia terminu zapłaty zaległości podatkowej lub zaległości podatkowej wraz z odsetkami, rozłożenia na raty płatności podatku, poręczenia i gwarancji.
W jaki sposób zostaje udokumentowana otrzymana pomoc de minimis?
Na podstawie art. 5 ust. 3 i ust. 3c ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej podmioty udzielające pomocy wydają beneficjentowi pomocy zaświadczenie stwierdzające, że udzielona pomoc publiczna jest pomocą de minimis albo pomocą de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie. Zaświadczenie to wydawane jest z urzędu w dniu jego udzielenia . Nowy wzór zaświadczenia o pomocy de minimis zawiera załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zaświadczeń o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz.U. z 2024 r. poz. 976).
Informacje
„(…) o otrzymanej pomocy de minimis można dodatkowo zweryfikować z wykorzystaniem aplikacji SUDOP w zakresie pomocy de minimis (https://sudop.uokik.gov.pl) oraz aplikacji SRPP w zakresie pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (https://srpp.minrol.gov.pl)” [2].
Zobacz także:
Podstawa prawna:
- 1, art. 3, art. 4 Rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L, 2023/2831 z 15.12.2023).
- 5 ust. 3, ust.3c, ust. 4 , art. 37 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 702).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zaświadczeń o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz.U. z 2024 r. poz. 976).
Objaśnienie :
[1] UOKiK: Nowe zasady pomocy de minimis
[2] Tamże
Stan prawny na dzień 18 listopada 2024 roku
Małgorzata Gach, Wanda Książek
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/