Strona główna Prawo gospodarcze Dlaczego nie każdy może podjąć współpracę z bankiem?

Dlaczego nie każdy może podjąć współpracę z bankiem?

513
PODZIEL SIĘ
współpraca z bankiem

Artykuł sponsorowany

Na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, a osoby prywatne oraz firmy, które potrzebują dodatkowych środków, mogą korzystać z dedykowanych ofert instytucji bankowych i tych pozabankowych. Nie da się ukryć, że to właśnie pożyczki pozabankowe cieszą się coraz większym powodzeniem i stanowią dużą konkurencję dla tradycyjnych kredytów. Wszystko dlatego, że łatwiej je dostać, a warunki współpracy z firmami pożyczkowymi coraz częściej są naprawdę atrakcyjne. Co więcej, dla niektórych klientów współpraca z instytucjami bankowymi jest zwyczajnie niemożliwa. Sprawdź, dlaczego nie wszyscy mogą zaciągnąć kredyt w banku.

Brak zdolności kredytowej 

Każdy bank, który działa na terenie Polski, ma obowiązek weryfikacji zdolności swojego potencjalnego klienta. Oznacza to, że sprawdzane są dochody przyszłego kredytobiorcy, forma zatrudnienia, koszty stałe, analizowane są wpływy na konto, a analitycy generują raport BIK. Wyliczany jest tzw. scoring, czyli ocena punktowa. Na współpracę z bankiem szans nie ma osoba niepracująca oraz ta, która zarabia zbyt mało.

Dla porównania, pożyczki pozabankowe udzielane są na mniejszą wartość i krótszy okres współpracy, dzięki czemu są znacznie bardziej dostępne. Klient nie musi generować wysokich dochodów, aby udowodnić, że stać go na spłatę zobowiązania w terminie.

Negatywna historia kredytowa

Jeśli raport BIK wskazuje przeterminowane płatności albo znaczące opóźnienia w spłacie miesięcznych rat innym zobowiązań, klient dla banku jest niewiarygodny i niewypłacalny, dlatego też najpewniej uzyska decyzję odmowną w zakresie możliwości współpracy. Dla niektórych instytucji bankowych czynnikiem, który staje się główną przeszkodą w ramach możliwości udzielenia kredytu, jest już sam fakt, że przyszły kredytobiorca ma na swoim koncie pozabankowe pożyczki czy szybkie chwilówki.

Brak możliwości szybkiego wsparcia i duży zakres formalności

Potrzebujący finansowego wsparcia nie zawsze nie mogą podjąć współpracy z bankiem, ale wręcz nie chcą tego robić. Warto przyjrzeć się ofertom szybkich pożyczek, na przykład tych, które oferuje KredytOK. Jak można łatwo zauważyć, zobowiązanie pozabankowe najczęściej udzielane jest jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu taka pomoc jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku niespodziewanych wydatków czy tzw. czarnej godziny. Trzeba też przyznać, że pożyczka może być „ostatnią deską ratunku” i skutecznym sposobem na oddłużenie.

Branie kredytów wiąże się z przedłużającymi się kwestiami formalnymi, nierzadko bank żąda dodatkowych zabezpieczeń i zaświadczeń o zatrudnieniu oraz dochodach, co negatywnie wpływa na czas niezbędny na wydanie decyzji kredytowej. Pożyczki pozabankowe z reguły brane są zaś online, a cały proces wypełniania elektronicznego wniosku trwa dosłownie kilka minut. To znacznie lepsza opcja, kiedy pieniądze są potrzebne „na już”.

Jeśli nie masz szans na współpracę z bankiem lub nie chcesz takiej podejmować, zanim złożysz wniosek o szybką pożyczkę, najpierw porównaj kilka konkurencyjnych ofert, aby wybrać tę najbardziej atrakcyjną i opłacalną.