Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (t.j. Dz. U. 2021 r. poz. 2106). Planowana zmiana jest wynikiem narastającego problemu jakim jest tzw. kradzież spółek dokonywana za pomocą rejestru KRS. MS pragnie przyjąć nowe rozwiązanie legislacyjno-techniczne, które ma przeciwdziałać takim praktykom.
Cel projektu
Wielkie uproszczenie procedur związanych z wprowadzaniem zmian w rejestrze KRS, a dokładniej brak konieczności notarialnego poświadczania odwołania oraz powołania członków zarządu spółek, doprowadziło do stanu, w którym za pomocą kilku sfałszowanych podpisów można “ukraść spółkę”.
Złodzieje wykorzystują niewiedzę prawowitych członków organów i wspólników spółek i składają wnioski o zmianę reprezentacji ich spółki. Owe wnioski oparte są oczywiście o fałszywe dokumenty, które KRS akceptuje jako prawdziwe. Kradzież spółki wychodzi na jaw zwykle przez przypadek. Nie ma bowiem obecnie systemu pozwalającego na monitorowanie toczących się spraw.
Aby zapobiec kradzieżom spółek Ministerstwo Sprawiedliwości wdrożyło projekt nowelizacji ustawy o KRS.
Projekt nowelizacji ustawy o KRS
Zgodnie z projektem nowelizacji do ustawy o KRS wprowadzony zostanie dodatkowy artykuł (art. 10a ust. 1), który da możliwość wprowadzenia usługi automatycznego przesyłania podmiotom zainteresowanym informacji w związku ze zmianami wprowadzonymi w KRSie związanymi z zarejestrowaniem sprawy w postępowaniu rejestrowym oraz dokonaniem wpisu w KRS (newslettera). Osoba, która otrzyma taką informację będzie mogła zapoznać się ze szczegółami sprawy przeglądając akta rejestrowe lub aktualne bądź pełne informacje o podmiocie.
Proponowany w projekcie newsletter ma umożliwić otrzymywanie w szybkim tempie powiadomień o próbie wprowadzenia zmian dotyczących spółki, co pozwoli na “wyłapanie” potencjalnych kradzieży spółek na wczesnym etapie. Ułatwi on także łatwe raportowanie owych prób kradzieży.
Oprócz tego newsletter pozwoli także ustalanie etapu procedowania sprawy przez sąd rejestrowy, dzięki czemu odciążone zostaną sekretariaty sądowe.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 r.
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym
Stan prawny na dzień 21.03.2022 r.
A.G.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/