Strona główna Ogólna Już za tydzień część podatków będzie można rozliczać poprzez specjalny portal internetowy

Już za tydzień część podatków będzie można rozliczać poprzez specjalny portal internetowy

682
PODZIEL SIĘ

Od 18 sierpnia br. podatnicy będą się mogli rozliczać przez specjalny portal internetowy. Na razie ten sposób komunikacji z Urzędem Skarbowym ograniczony będzie do podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz karty podatkowej. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów portal ten ma umożliwić nie tylko faktyczną płatność podatku, lecz także zapewnić korespondencję z organem podatkowym, tak aby podatnik mógł uzyskać wstępnie wypełnione zeznanie podatkowego, sprawdzić stan sprawy, złożyć wniosek czy automatycznie wygenerować określone zaświadczenia i wpisy. Oczywista uruchomienie portalu internetowego nie wyłączy dotychczasowego sposobu komunikowania się na linii: podatnik – organ podatkowy, tj. pocztą tradycyjną, czy osobiście.

Uruchomienie portalu ma zapoczątkować inne zmiany, związane w szczególności z wprowadzeniem kolejnych modułów, obejmujących dalsze rodzaje podatków.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów – w pierwszych miesiącach 2015 r. za pośrednictwem portalu będą mogły się rozliczyć za poprzedni rok podatkowy osoby nieprowadzące działalności gospodarczej (system sam wstępnie przygotuje zeznanie podatkowe za podatnika). W 2016 r. ma być gotowy moduł PIT i CIT, a rok później – VAT.

Ministerstwo uruchomiło już ponadto testową wersję kanału przesyłania deklaracji PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz deklaracji PIT-40, które od 1 stycznia 2015 r. trzeba będzie przesyłać wyłącznie elektronicznie.

Zobaczymy jak będzie się sprawował nowy portal internetowy i na ile będzie pomocny podatnikom. Jak to zwykle bywa, początki mogą być trudne. Na całe szczęście podatki, które od 18 sierpnia br. mogą być załatwiane poprzez portal, są rozliczane statystycznie rzadziej niż PIT i CIT, zatem istnieje szansa, że ewentualne błędy portalu czy braki funkcjonalności zostaną w międzyczasie dopracowane.

WW.