Artykuł zewnętrzny
Szukasz sposobu na ochronę swojego wynalazku? Jeśli tak, to powinieneś zainteresować się tematem wzorów użytkowych i sposobom, w jaki zabezpieczają proste, techniczne rozwiązania. Choć są mniej skomplikowane niż patenty, wzory użytkowe odgrywają równie istotną rolę w strategii ochrony własności intelektualnej wielu firm. W jaki sposób? Czym jest ten wzór użytkowy i jakie warunki musi spełniać, abyś mógł się nim posłużyć?
Wzór użytkowy, czyli co? Czym jest wzór użytkowy i jakim podlega kryteriom?
Wzór użytkowy to nic innego, jak prawo ochronne obejmujące wynalazki o charakterze technicznym, spełniające przy tym pewne podstawowe, dokładnie określone przez ustawodawcę kryteria. Z przepisów obowiązującego prawa wynika, że wynalazek obejmowany ochroną z tytułu wzoru użytkowego mus być:
• nowy,
• posiadający cechy użytkowe,
• oferujący rozwiązania techniczne możliwe do zastosowane w praktyce.
Wzór użytkowy obejmuje te wynalazki, które nie osiągają poziomu innowacyjności typowego dla patentów, ale które nadal wnoszą pewną nowość do istniejących już rozwiązań. Wśród objętych ochroną wzoru użytkowego rozwiązań znajdziemy obecnie m.in. narzędzia, urządzenia, mechanizmy czy proste innowacje w produktach codziennego użytku.
Jakie warunki musi spełniać wzór użytkowy? Czym taki wzór różni się od patentu?
Aby wzór użytkowy mógł zostać zarejestrowany, musi najpierw spełniać kilka kluczowych warunków. Jak wspomnieliśmy wyżej, obejmowany ochroną wynalazek podlega weryfikacji, czy użyte w nim rozwiązanie jest przede wszystkim:
• nowe – nie może być wcześniej ujawnione publicznie w żadnej formie, zarówno w kraju, jak i za granicą;
• posiada zastosowanie techniczne – musi być możliwy do wykorzystania w praktyce, np. w produkcji;
• posiada wysoki poziom innowacyjności – choć ten akurat wymóg dla wzorów użytkowych ma mniejsze znaczenie niż w przypadku patentów i poziom wprowadzonej innowacyjności nie musi być duży.
Na tym ostatnim warunku warto się zatrzymać na dłużej, ponieważ to właśnie poziom innowacyjności stanowi podstawową różnicą pomiędzy wzorem użytkowym a patentem. Ochroną patentowa obejmowane są wynalazki o wyższym poziomie wynalazczości i bardziej zaawansowanych technologiach. Proces uzyskania patentu jest również bardziej skomplikowany, a jego ochrona trwa dłużej – do 20 lat. Z kolei wzory użytkowe, choć obejmują prostsze rozwiązania techniczne, są łatwiejsze do uzyskania, a procedura zgłoszeniowa jest szybsza i mniej kosztowna. Oczywiście, wiąże się to również z krótszą ochroną wzoru użytkowego, trwającą maksymalnie 10 lat.
Wzory użytkowe są skutecznym sposobem na ochronę prostych wynalazków o charakterze technicznym. Dzięki łatwiejszej procedurze rejestracyjnej oraz niższym kosztom, są również często wybieraną formą ochrony przez firmy z różnych gałęzi gospodarki. Choć różnią się od patentów pod względem poziomu innowacyjności i długości ochrony, to nadal stanowią ważne narzędzie w strategii ochrony własności intelektualnej. Jeśli zdecydujesz się na zarejestrowanie wzoru użytkowego, skontaktuj się z naszą kancelarią patentową AOMB, a my szybko i sprawnie zapewnimy odpowiednią ochronę Twoim wynalazkom. Pamiętaj, że innowacyjność to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie przedsiębiorstwu realnych i długotrwałych korzyści. Warto o nią zadbać.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/