Strona główna Aktualności Polskie prawo a zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Polskie prawo a zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

461
PODZIEL SIĘ
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej — kiedy się go stosuje?

Artykuł zewnętrzny

Polskie prawo zakłada, że możliwość prowadzenia działalności gospodarczej to podstawowe prawo każdego obywatela. Istnieją jednak pewne okoliczności, w których przywilej ten może zostać odebrany. Kiedy i na jakich zasadach nakłada się zakaz prowadzenia działalności gospodarczej? W poniższym artykule wyjaśniamy.

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej — kiedy się go stosuje?

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej służy przede wszystkim eliminowaniu wszystkich nieuczciwych przedsiębiorców i dbaniu o interesy konsumentów. Akt ten szczegółowo określa Prawo upadłościowe. Pełni również funkcję odstraszającą — nakładany jest głównie na podmioty, które w rażący sposób zaniedbały uregulowanie płatności i innych zobowiązań oraz nie wypełniły wszystkich warunków postępowania upadłościowego.

To właśnie przedsiębiorcy w stanie niewypłacalności są jedną z grup, na które często nakłada się zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Aby tego uniknąć, osoba taka jest zobowiązana do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Termin dostarczenia wynosi 30 dni od momentu, w którym działalność lub spółka stały się niewypłacalne. Kiedy przedsiębiorstwo wchodzi w ten stan? Najczęściej jest to sytuacja, gdy płatności nie były regulowane przez trzy miesiące. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy jeszcze możliwe jest nałożenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, zajrzyj na bloga: https://smadwokaci.pl/zakaz-prowadzenia-dzialalnosci-gospodarczej-na-czym-polega/.

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej a składanie wniosku

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej — kto może złożyć wniosek?

Wniosek o nałożenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej mogą złożyć wszystkie podmioty, które nie są w stanie w inny sposób odzyskać swoich pieniędzy. Będą to więc nie tylko wierzyciele, ale również Urząd Skarbowy lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych — w przypadku, gdy przedsiębiorcy nie uiścili w terminie opłat za podatki i składki ubezpieczeniowe. Ponadto mogą zrobić to również zarządzający majątkiem upadłego (syndycy), tymczasowy nadzorca sądowy, Prezes UOKiK oraz prokurator.

Decyzję o nałożeniu zakazu zawsze podejmuje sąd. Nie wystarczy jednak do tego samo złożenie wniosku — wierzyciel musi pokazać konkretne dowody, które przełożą się na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Sąd każdą z nich analizuje indywidualnie i ostrożnie bada wszelkie okoliczności, w jakich firma stała się niewypłacalna. Więcej informacji o tym oraz innych kwestiach postępowania sądowego dowiesz się na stronie: https://smadwokaci.pl/.

Jakie są konsekwencje nałożenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej?

Skutki, jakie wynikają z decyzji sądu o nałożeniu zakazu, określa punkt 3 art. 373 ustawy Prawa upadłościowego. Według tego zapisu “Sąd może orzec pozbawienie na okres od jednego do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej”. Przedsiębiorca, na którego nałożono zakaz, zostaje wpisany do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Konsekwencje dotykają również pełnionych funkcji — ukarany nie może działać jako m.in.:

  • zarządca sukcesyjny,
  • członek rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej,
  • reprezentant lub pełnomocnik osoby fizycznej prowadzącej działalność, spółdzielnię, przedsiębiorstwo państwowe, spółkę handlową, fundację lub stowarzyszenie.

Nałożenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej oznacza, że osoba taka może podjąć aktywność zawodową jedynie poprzez umowę o pracę lub umowy cywilnoprawne jak umowa zlecenie, czy umowa o dzieło.