Strona główna Ogólna Wykupiony abonament medyczny przychodem dla pracownika

Wykupiony abonament medyczny przychodem dla pracownika

842
PODZIEL SIĘ

Nie tak dawno pisaliśmy o orzeczeniu TK z dnia 8.07.2014 r. (sygn. K 7/13), w temacie opodatkowania tzn. nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników. Przypomnijmy, że zdaniem TK przychód z tytułu tzw. „innych nieodpłatnych świadczeń” na rzecz pracownika – podlegający oczywiście opodatkowaniu podatkiem dochodowym osób fizycznych – może miejsce w przypadku tylko takich świadczeń, które:

1) zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie)

2) zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenie aktywów lub uniknięcie wydatku, który musiałby ponieść,

3) korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

W temacie jednego z takich świadczeń, a mianowicie abonamentów medycznych (funkcjonujących poza usługami medycyny pracy) zakupionych przez spółkę dla byłych i obecnych pracowników wypowiedział się ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny. W wyroku w sprawie o sygn. II FSK 1970/12 NSA potwierdził, że jego zdaniem wartość abonamentu medycznego (na który pracownik wyraził zgodę), stanowi dla tegoż pracownika nieodpłatne świadczenie. Uznano, że okoliczność faktycznego skorzystania lub nie, z darmowej opieki medycznej wynikającej z nabytego abonamentu, nie ma tu znaczenia, jest to bowiem coś w rodzaju polisy dla pracowników.  

Przyjęto także, że w spornej sprawie przychodem podatkowym pozostawać będzie wartość zindywidualizowanego abonamentu w przeliczeniu na jednego pracownika.

 

WW.