Niedawno na łamach portalu poruszany był temat darowizn pieniężnych na rzecz osób najbliższych w kontekście regulacji i wymogów Ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Jak wynika z przepisów ww. ustawy darowizny pieniężne na rzecz osób najbliższych podlegać mogą całkowitemu zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, jednakże po spełnieniu kilku warunków tj. warunków
1) zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, oraz
2) udokumentowania otrzymania darowizny na rachunek płatniczy obdarowanego, na inny jego rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub też w drodze przekazu pocztowego.
Ostatnio – jak donosi Dziennik Rzeczpospolita (Rzeczpospolita 10.09.2014, str. C4) Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zajął się kwestią terminu do zgłoszenia darowizny do organu podatkowego w przypadku darowizn pieniężnych wypłacanych w ratach.
W wyroku tym NSA (sygn. II FSK 2179/12) uznał, że przy darowiźnie wypłacanej w ratach termin na jej zgłoszenie fiskusowi liczy się osobno dla każdego przelewu. NSA wskazał, że umowa darowizny zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego staje się ważna, gdy świadczenie zostało spełnione. W przypadku darowizn rozdzielonych na raty, obowiązek podatkowy powstaje każdorazowo z chwilą spełnienia każdego świadczenia częściowego przez darczyńcę, a zatem w dacie wpłaty każdej raty. W konsekwencji także termin do zgłoszenia uzyskania darowizny do organu podatkowego (6 miesięcy) powinien być liczony osobno od daty wpłaty każdej raty darowizny pieniężnej.
GM.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/