Modyfikację sztywnej dotychczas zasady zgodnie z którą wygaśnięcie zobowiązania podatkowego zapewniała wyłącznie zapłata podatku przez podatnika, którego podatek ten dotyczył – wprowadziła ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r poz. 1649). Zapłata podatku przez osobę trzecią jest już zatem dopuszczalna prawnie.
Zapłata podatku przez osobę trzecią od 1 stycznia 2016 r.
Ww. ustawa wprowadziła w życie nowy przepis art. 62b Ordynacji Podatkowej.
Zgodnie z tym przepisem:
„§ 1. Zapłata podatku może nastąpić także przez:
1) małżonka podatnika, jego zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma
i macochę;
2) aktualnego właściciela przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, jeżeli podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym;
3) inny podmiot, w przypadku, gdy kwota podatku nie przekracza 1000 zł.
2. W przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 i 3, jeżeli treść dowodu zapłaty nie budzi wątpliwości co do przeznaczenia zapłaty na zobowiązanie podatnika uznaje się, że wpłata pochodzi ze środków podatnika.
3. W przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1-3, przepisy dotyczące zapłaty podatku przez podatnika stosuje się odpowiednio”.
Kto może zatem zapłacić podatek za podatnika
Jak zatem wynika z powołanego przepisu zapłata podatku przez osobę trzecią może się dokonywać następująco:
- członkowie rodziny podatnika tj. małżonek podatnika, jego zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha – mogą uregulować podatek przypadający od podatnika bez ograniczenia kwotowego,
- aktualny właściciel przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, jeżeli podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym – także może zapłacić podatek bez ograniczenia kwotowego,
- w zakresie innych podmiotów – nie mieszczących się w zakresie podmiotów opisanych powyżej – mogą one uregulować podatek do kwoty 1.000 zł. (jeden tysiąc złotych).
Oczywista skoro podatek ma być zapłacony za inną osobę – osoba ta oraz rodzaj podatku/okres rozliczeniowy powinny być w tytule przelewu określone, tak aby ostatecznie nie powstała żadna wątpliwość co do osoby podatnika oraz zobowiązania podatkowego regulowanego przez osobę trzecią.
O problemach związanych z zapłatą podatku osoby fizycznej z rachunku bankowego spółki osobowej, której wspólnikiem pozostaje pisaliśmy już wcześniej w artykule poświęconym tej tematyce.
WW.