Strona główna Ogólna Z ostatniej chwili – portal podatkowy ruszy z istotnym opóźnieniem

Z ostatniej chwili – portal podatkowy ruszy z istotnym opóźnieniem

857
PODZIEL SIĘ

Jeszcze kilka dni temu opisywaliśmy nowe możliwości w zakresie rozliczania niektórych rodzajów podatków, jakie miały być wprowadzone od dnia 18 sierpnia  br. oraz ambitne plany dotyczące roku 2015. Mowa tutaj o specjalnym portalu podatkowym, który w zamierzeniu miał zapewniać bezpośredni kontakt pomiędzy podatnikami a fiskusem.

Jak jednak informuje dzisiaj Dziennik Gazeta Prawna – bazując na informacjach przedstawicieli Ministerstwa Finansów – 18 sierpnia br. uruchomiona zostanie jedynie ogólnodostępna część Portalu Podatkowego. Na portalu tym bez odrębnego logowania się, podatnicy będą mogli się zapoznać z  podstawowymi informacjami ma temat prawa podatkowego, znajdą też informacje o zmianach przepisów, ulgach i zwolnieniach oraz będą mogli wykorzystać formularze podatkowe zarówno funkcjonujące w wersji interaktywnej jak i tradycyjnej.

Natomiast funkcjonalności zapewniające kontakt pomiędzy organem podatkowym a podatnikiem zostaną uruchomione dopiero w połowie marca 2015 r. Będzie to dotyczyło także tych rodzajów podatków, które jako pierwsze od 18 sierpnia br. miały być rozliczane przez portal tj. karty podatkowej, podatku od czynności cywilnoprawnych czy podatku od spadków i darowizn.

Nadto jak wynika z podanych informacji, zmieniły się też plany dotyczące składania deklaracji PIT-37 za pośrednictwem Portalu Podatkowego oraz wstępnego wypełniania zeznań rocznych (na podstawie danych pochodzących od płatników). Także i te funkcjonalności zostaną uruchomione od połowy marca 2015 r. a nie jak zapowiadano pierwotnie – od dnia 1 stycznia 2015 r.  

WW.