Kodeks pracy określa sposoby udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Gwarantuje on pracownikowi wpływ na ustalenie terminu urlopu. Ostatnie słowo należy jednak do pracodawcy.
Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Przy tym planem urlopów nie obejmuje się tzw. urlopu na żądanie, o którym mowa w art. 1672 Kodeksu pracy (art. 163 § 1 k.p.).
Wynika z tego, że pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika odnośnie terminu urlopu. Pracodawca jest obowiązany jedynie wziąć taki wniosek pod uwagę. Jednakże, jeżeli uzna on, iż udzielenie pracownikowi urlopu w postulowanym przez niego terminie wpłynie negatywnie na tok pracy (np. pracownik – ze względu na realizowany projekt – powinien być obecny w pracy), wówczas pracodawca ma prawo odmówić udzielenia pracownikowi urlopu w tym terminie, i udzielić mu urlopu w innym terminie, który uzna za korzystniejszy z punktu widzenia konieczności zapewnienia normalnego toku pracy.
Planem urlopów nie obejmuje się urlopów na żądanie, gdyż z istoty tego rodzaju urlopu wynika, że jest on udzielany w sytuacjach wyjątkowych i nieprzewidzianych.
Jednakże, termin urlopu wypoczynkowego może zostać ustalony również w formie indywidualnych uzgodnień pracodawcy z pracownikami. Możliwość taką dopuszcza się w dwóch sytuacjach, a mianowicie kiedy: (i) organizacja związkowa działająca u pracodawcy wyraziła na to zgodę oraz (ii) pracodawca – u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa – tak zadecydował. W tym przypadku pracodawca obowiązany jest również wziąć pod uwagę wnioski pracowników odnośnie terminu urlopu oraz rozważyć je mając na uwadze konieczność zapewnienia normalnego toku pracy (art. 163 § 11 k.p.).
Plan urlopów należy podać do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 163 § 2 k.p.).
Co do zasady, terminy urlopów ustalone w jeden z powyższych sposób nie powinny być zmieniane. Dopuszcza się jednak przesunięcie terminu urlopu w przypadkach opisanych w art. 164 – 167 k.p. W związku z tym, jeżeli pracodawca nie udzielił pracownikowi urlopu w terminie – powinien go udzielić maksymalnie do końca pierwszego kwartału roku następnego. Jest to termin ostateczny dla pracodawcy na udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego.
Autor: Łukasz Obzejta, prawnik w Kancelarii STOPCZYK & MIKULSKI
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/