Strona główna Ogólna Monitoring pojazdów w praktyce

Monitoring pojazdów w praktyce

884
PODZIEL SIĘ

Coraz więcej właścicieli firm uświadamia sobie, jak ważna jest optymalizacja kosztów  związanych z posiadaniem floty samochodowej. Dzięki odpowiedniemu doborowi narzędzi można usprawnić i uprościć zarządzanie parkiem aut firmowych. Jakie realne korzyści wynikają z posiadania systemu monitoringu pojazdów i czym dysponują fleet manager? O tym poniżej.

Korzyści dla biznesu
Systemy i urządzenia GPS stanowią niemal standardem wyposażenia każdego firmowego auta. Oczywiście zaopatrzenie firmy w profesjonalne oprogramowanie to dodatkowy koszt. Jednak jest to nieunikniona inwestycja, jeśli firma chce mieć kontrolę nad swoimi wydatkami. Takie rozwiązanie przynosi wielopoziomowe korzyści dla biznesu. Dysponując odpowiednim systemem do zarządzania flotą, fleet manager zyskuje możliwość optymalizacji kosztów użytkowania pojazdów czy też zmniejszenia zużycia paliwa. Jest to możliwe m. in. na podstawie analizy wygenerowanych raportów. Dodatkowo takie rozwiązania jak monitring pojazdu pozwalają na kontrolę czasu pracowników, jego efektywnego wykorzystywania czy weryfikowania wykonania zadań.

Operatorzy i dostawcy programów do zarządzania flota pojazdów do dyspozycji oddają wiele wariantów usług, dzięki którym są w stanie na bieżąco nie tylko kontrolować, ale również optymalizować pracę kierowców. Rozwiązanie to wydaje się także wygodne ze względu na możliwość natychmiastowej reakcji.

Podstawowe funkcjonalności
Systemy monitoringu posiadają wiele możliwości kontroli oraz analizy ponoszonych wydatków. Użytkownicy do dyspozycji mają wiele funkcjonalności, mogą sprawdzać m. in. aktualne położenie pojazdów floty, ich wykorzystanie w celach prywatnych, częstotliwość postojów, prędkości z jakimi poruszają się kierowcy.

Co istotne z punktu widzenia fleet manager część systemów daje także możliwość otrzymywania powiadomień w postaci alertów, gdy dla któregoś z posiadanych pojazdów zbliża się termin wygaśnięcia ubezpieczenia, przeglądu technicznego lub gdy któryś z pojazdów przekroczył jeden z granicznych parametrów. – Nasze rozwiązanie również zawiera wspomnianą funkcję. Przykładem takiego powiadomienia jest alert informujący np. o przekroczeniu maksymalnej dozwolonej prędkości, wyłączeniu urządzenia monitorującego, przekroczeniu granicy województwa, wykonaniu jazdy w weekend lub gdy został odnotowany wjazd/wyjazd ze zdefiniowanej strefy – mówi Dawid Nowicki, członek zarządu Neptis S.A., operatora systemu monitoringu pojazdów Flotis.pl.

Większość z systemów monitorujących flotę pojazdów daje także możliwość generowania raportów dotyczących tras oraz kosztów takich jak np. raport dotyczący kosztów związanych ze średnim spalaniem, listę faktur czy też raport z tankowań.

Do wyboru, do koloru
Wbrew przyjętej opinii monitoring pojazdów wcale nie musi być kosztowny. Wśród oferowanych na rynku systemów dostępne są takie, które zapewniają wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do zarządzania flotą, a przy tym są tanie. – Nasza oferta również jest różnorodna – mówi Dawid Nowicki – członek zarządu Neptis S.A. – Dostępne są pakiety już od 1zł na miesiąc z pełnym dostępem do danych z poziomu przeglądarki internetowej bez konieczności zakupu czy dzierżawy dodatkowego oprogramowania komputerowego – dodaje D. Nowicki. Rozwiązań jest wiele – od standardowych systemów umożliwiających dostęp do podstawowych informacji, poprzez rozbudowane pakiety obejmujące swoim zasięgiem Unię Europejską czy też cały Świat.

Niezależnie od wielkości posiadanej floty, opinie przedstawicieli firm korzystających już z usług monitoringu i lokalizacji są zgodne – wdrożenie monitoringu przynosi realne korzyści.