Strona główna Inne Eureka! Nowa wyszukiwarka interpretacji

Eureka! Nowa wyszukiwarka interpretacji

512
PODZIEL SIĘ
Eureka

Ministerstwo Finansów uruchomiło wyszukiwarkę Eureka. Znajdą się tam potrzebne informacje podatkowe i celne. Poznaj nowe narzędzie!

Czym jest Eureka

Eureka to nowy system pozyskiwania danych związanych z informacjami podatkowymi i celnymi. Powstał on przy współpracy Ministerstwa Finansów i Krajowej Informacji Skarbowej. Do systemu przeniesiono m. in.: interpretacje indywidualne i ogólne, wiążące informacje akcyzowe i stawkowe, objaśnienia podatkowe i broszury informacyjne. Zamieszczono tam także wyroki sądów administracyjnych z zakresu spraw podatkowych.  Do tej pory informacje te znajdowały się m.in. w Systemie Informacji Podatkowej (SIP) oraz wyszukiwarce wiążących informacji akcyzowych (WIA) i stawkowych (WIS).

Eureka zapewnia dosyć rozbudowane możliwości wyszukiwania. Informacje można odnaleźć po autorze, słowie kluczowym, kategorii, ale także po przepisie, sygnaturze, kodzie PKWiU, nomenklaturze scalonej CN, rodzaju wyrobu akcyzowego, klasyfikacji PKOB, czy dacie rejestracji.

Wyszukiwarka dostępna jest pod adresem eureka.mf.gov.pl. Aby z niej skorzystać nie jest wymagane założenie konta. Wybraną informację można zapisać, wydrukować w całości lub w części, wyświetlić jej szczegóły, a nawet dodać do ulubionych.

 

Ocena działania Eureki

Z Eureki można korzystać równolegle z Systemem Informacji Podatkowej (SIP), jednakże, jak podkreśla MF, ma być ona o wiele nowocześniejszym narzędziem. Na tą chwile pojawia się jednak wiele komentarzy opowiadających o trudnościach w poruszaniu się po systemie. Możliwe jednak, że problemy te wynikają z tzw. „docierania się” nowego systemu.

Już teraz dostrzec można bowiem plusy Eureki. Należy do nich m. in. długość sesji przeglądania znalezionych interpretacji, rozbudowany sposób otwierania znalezionych wyników w nowej karcie przeglądarki oraz eksport wyników na dysk.

To, który z systemów jest lepszy w obsłudze pozostawiamy Waszej opinii.

A.G.