Strona główna Ogólna Wydajna flota: nic trudnego?

Wydajna flota: nic trudnego?

669
PODZIEL SIĘ

Maksymalizacja zysków jest jednym z głównych celów każdego przedsiębiorstwa, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór oraz wykorzystanie dostępnych narzędzi. Skuteczne gospodarowanie zarówno całą firmą, jak i poszczególnymi działania stanowi nie lada wyzwanie dla kierownictwa. Przed podobnym zadaniem stają także fleet managerowie, którzy od lat głowią się nad najbardziej efektywnym wykorzystaniem floty, zwłaszcza jeśli auto jest głównym narzędziem wykonywania obowiązków służbowych lub firma działa w branży transportowej.

Kto tak naprawdę rządzi?
Nie od dziś wiadomo, że czas to pieniądz. Dlatego w wielu dziedzinach gospodarki tak ważne jest efektywne nim zarządzanie oraz wykorzystanie. Znaczny wpływ na wyniki osiągane przez poszczególne przedsiębiorstwa ma również sposób kierowania flotą pojazdów służbowych. W przypadku posiadania większego parku aut, obowiązek czuwania nad nim najczęściej leży po stronie fleet managera. Do do niego należy sprawne kierowanie flotą, w tym dobór odpowiednich tras czy też ekonomiczne i racjonalne rozdysponowanie powierzonych mu pojazdów. Dobry fleet manager potrafi zaoszczędzić dla firmy kwoty liczone w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych. Osoba zarządzająca flotą musi umieć robić kilka rzeczy naraz i dopilnować wszelkich terminów. Nie obędzie się również bez umiejętności analitycznych czy też umiejętności oceny kosztów i zysków. Należy przede wszystkim pamiętać, że jego głównym zadaniem obniżanie koszów przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej efektywności.

Jak efektywnie wykorzystać flotę aut?
Mając do wypełnienia wiele zadań fleet managerowie do dyspozycji otrzymują wielofunkcyjne systemy i urządzenia GPS wspomagające zarządzanie flotą. Jednym z takich rozwiązań jest monitoring GPS, będący już niemal standardem wyposażenia każdego firmowego auta. Operatorzy i dostawcy programów do zarządzania flotą pojazdów oddają do dyspozycji wiele wariantów usług, dzięki którym można na bieżąco kontrolować i optymalizować pracę kierowców. Takie rozwiązania umożliwiają nie tylko podgląd pozycji auta w czasie rzeczywistym, ale także generowanie różnego rodzaju raportów, które stanowią materiał do analizy. Użytkownicy mogą sprawdzać np. częstotliwość postojów, prędkości z jakimi poruszają się kierowcy. Co istotne z punktu widzenia fleet managera, część systemów daje także możliwość otrzymywania powiadomień w postaci alertów, gdy dla któregoś z posiadanych pojazdów zbliża się termin wygaśnięcia ubezpieczenia, przeglądu technicznego lub gdy któryś z pojazdów przekroczył jeden z granicznych parametrów.– Dysponując odpowiednim systemem do zarządzania flotą, fleet manager zyskuje możliwość optymalizacji kosztów użytkowania pojazdów czy też zmniejszenia zużycia paliwa, chociażby przez kontrolę wykorzystania pojazdów służbowych w celach prywatnych, a to przekłada się na realne oszczędności dla firmy – mówi Małgorzata Słodownik, manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl. Jest to możliwe m. in. na podstawie analizy wygenerowanych raportów. – Dodatkowo takie rozwiązania jak monitoring pojazdu pozwalają na kontrolę czasu pracowników, jego efektywnego wykorzystywania czy weryfikowania wykonania zadań – dodaje M. Słodownik.

Należy pamiętać, że aby osiągnąć zakładane wyniki konieczny jest nie tylko odpowiedni dobór, ale i zręczne wykorzystanie dostępnych narzędzi. To właśnie te dwa czynniki wpływają znacząco na efektywne zarządzanie flota pojazdów oraz realne korzyści osiągane przez daną firmę.