Dzisiaj więcej szczegółów na temat wniosku o egzekucję alimentów.
Wniosek o egzekucję alimentów – co powinien obejmować
Wierzyciel we wniosku o wszczęcie egzekucji świadczeń alimentacyjnych może wskazać wybrany przez siebie sposób albo sposoby egzekucji.
Wniosek o egzekucję alimentów lub żądanie przeprowadzenia egzekucji z urzędu umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości.
Skierowanie egzekucji do nieruchomości dłużnika oraz składników jego majątku, do których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio, jest możliwe tylko na wniosek wierzyciela. Jednakże nawet i w przypadku egzekucji alimentów organ egzekucyjny ma obowiązek stosować sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika (art. 799 § 1 k.p.c.).
Jakie szczególne obowiązki ciążą na komorniku jako organie egzekucyjnym w przypadku wniosku o egzekucję alimentów?
Komornik obowiązany jest z urzędu przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania.
Jeżeli środki te okażą się bezskuteczne, organy Policji przeprowadzą na wniosek komornika czynności w celu ustalenia miejsca zamieszkania i miejsca pracy dłużnika. Dochodzenie powinno być przeprowadzone okresowo w odstępach nie dłuższych niż 6 miesięcy (art. 1086 § 1 i 2 k.p.c.).
W razie powstania zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy komornik z urzędu składa wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych. Wniosek komornika nie podlega opłacie sądowej (art. 1086 § 4 k.p.c.).
Ponadto komornik jest uprawniony do żądania złożenia wyjaśnień i zasięgania informacji od m.in. organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji (art. 761 k.p.c.).
Co w przypadku, gdy egzekucja świadczeń alimentacyjnych okaże się bezskuteczna?
W przypadku wniosku o egzekucję alimentów bezskuteczność egzekucji nie stanowi podstawy umorzenia postępowania egzekucyjnego (art. 1086 § 5 k.p.c.).
Podobnie umorzenia postępowania egzekucyjnego nie powoduje bezczynność wierzyciela. W tym przypadku nie ma zastosowania przepis art. 824 § 1 pkt 4 k.p.c. zgodnie z którym – jeżeli wierzyciel w ciągu sześciu miesięcy nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania.
Plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji a wierzytelność alimentacyjna.
Zgodnie z art. 1025 § 1 pkt 2 k.p.c. należności alimentacyjne korzystają z pierwszeństwa w zaspokojeniu w przypadku podziału sumy uzyskanej z egzekucji w kategorii drugiej, bezpośrednio po kosztach egzekucji. Kategoria ta obejmuje należności zaległe, a także bieżące wymagalne do dnia sporządzenia planu podziału wraz z odsetkami liczonymi do tego dnia.
Także wówczas, gdy wierzyciel złożył tytuł wykonawczy zasądzający alimenty od dłużnika przed uprawomocnieniem się postanowienia o przysądzeniu własności (art. 1036 k.p.c.), tak zgłoszona wierzytelność alimentacyjna podlega zaspokojeniu w kategorii drugiej zgodnie z art. 1025 § 1 pkt 2 k.p.c. Bez znaczenia pozostaje okoliczność, że nie jest to wierzyciel egzekwujący, który brał udział w postępowaniu od momentu jego wszczęcia (Uchwała SN, III CZP 104/09).
Podstaw prawna:
- art. 1081 – 1088 K.p.c.
- art. 758-843 K.p.c
- art. 87, art. 88 K.p.
- Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom 2 (art. 506-1217) pod red. M. Manowskiej
- I. Ignaczewski, M. Karcz, W. Maciejko, M. Romańska, Alimenty, Warszawa 2014
Stan prawny na dzień 20 września 2017 r.
Joanna Mucha – współpracownik Portalu
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/