Strona główna Aktualności Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna a NOWY ŁAD

Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna a NOWY ŁAD

463
PODZIEL SIĘ

Nowy Ład, obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku wprowadził wiele istotnych zmian m.in. w sprawach podatkowych. Nie wszystkie jednak są korzystne z punktu widzenia podatników. I choć reformy podatkowe wprowadzone w ramach tego projektu uderzyły w każdego, najwięcej mogą stracić na nich przedsiębiorcy.

Nieodliczalna składka zdrowotna

Zmian wprowadzonych w ramach Nowego Ładu jest bardzo wiele. Bezsprzecznie jednak najważniejszą modyfikacją, która uderzyła w osoby prowadzące w szczególności jednoosobowe działalności gospodarcze jest wprowadzenie nieodliczalnej składki zdrowotnej (stawka 9%, lub 4,9%). Co więcej, przedsiębiorcy cały czas trwają w niepewności, co do tego na jakich zasadach ową składkę obliczyć.

Np. zgodnie z pierwotnymi założeniami Nowego Ładu składka zdrowotna miała być liczona w procencie od dochodu, rozumianego jako różnica między przychodem a kosztami uzyskania przychodów – bez jakichkolwiek pomniejszeń, chociażby z tytułu amortyzacji czy różnic remanentowych. Na skutek protestu przedsiębiorców Sejm uchwalił jednak nowelizację do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jeżeli ustawa ta przejdzie cały cykl ustawodawczy i zostanie podpisana przez Prezydenta RP, to od marca br. przedsiębiorcy odprowadzać będą składkę zdrowotną na nowych, zmienionych zasadach.

Próby rozwiązania problemu

Opisany wyżej problem związany ze składką zdrowotną skłonił przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań mających na celu zminimalizowanie strat.

Część z nich zdecydowała się zmienić formę opodatkowania na zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych. Jest to jednak opcja korzystna jedynie dla przedsiębiorców uzyskujących wysokie przychody przy niskich kosztach.

Innym rozwiązaniem pozostaje zmiana formy prowadzenia działalności z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub założenie nowego podmiotu w tej formie prawnej. Spółka z o.o. ma jednak swoje plusy i minusy. Nie jest także rozwiązaniem odpowiednim dla każdego.

Zobacz: 10 powodów, dla których warto założyć spółkę z o.o.

Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna rozwiązaniem na problemy Nowego Ładu

Ciekawą alternatywą dla spółki z o.o. są spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna. Te rodzaje spółek mogą korzystne szczególnie dla biznesów stabilnych, posiadających majątek, gdzie prawdopodobieństwo odpowiedzialności komplementariuszy tj. wspólników prowadzących sprawy spółki i ją reprezentujących jest stosunkowo niewielkie i akceptowalne. Tak samo jednak jak w przypadku spółek z o.o., także i te rodzaje spółek mają wady i zalety, nad którymi należałoby się pochylić.

Aby analizować trzeba jednak mieć wiedzę. Zdobyć ją można chociażby czytając krótki e-book przygotowany przez jednego z mecenasów naszego portalu p. Małgorzatę Gach z Kancelarii Radcy prawnego Małgorzata Gach w ramach współpracy z portalem „Prawo dla księgowych”.  Jego pierwsza część zatytułowana „Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna – sposób na Nowy Ład? Słów kilka na temat opodatkowania i oskładkowania. Część 1: Spółka komandytowa” możecie już znaleźć w sklepie.

KLIKNIJ W GRAFIKĘ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT E-BOOKA

spółka komandytowa