Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownikowi za wykonaną dodatkową pracę przysługuje dodatek w wysokości 50% lub 100% w zależności od dnia i pory dnia, w której dodatkowa praca była wykonana.
Dodatek za godziny nadliczbowe – kiedy przysługuje
Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia jest przyznawany pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych w porze nocnej w niedzielę i święta niebędące dla pracownika dniami pracy (zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy) lub w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto (zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy).
Ponadto taki dodatek należy się także w sytuacji przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym za każdą godzinę pracy nadliczbowej.
Z kolei za pracę w godzinach nadliczbowych, które przypadają w każdym innym dniu pracownikowi należy się dodatek za godziny nadliczbowe w wysokości 50% wynagrodzenia.
Według art. 1513 Kodeksu pracy pracownikowi pracującemu w godzinach nadliczbowych ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 Kodeksu pracy (czyli przyczyny uzasadniające pracę w godzinach nadliczbowych jak np. prowadzenie akcji ratowniczej, usuwanie awarii), który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy, przysługuje mu w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.
Dodatek za godziny nadliczbowe – praca w sobotę
Wynika z tego, że praca w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (np. w sobotę) powinna być wynagrodzona innym dniem wolnym udzielonym nie później niż do końca okresu rozliczeniowego.
Uprawnienie to powstaje bez względu na ilość godzin zatrudnienia w dniu wolnym.
Warto podkreślić, że pracodawca nie ma wpływu na wybór sposobu rekompensowania pracy w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, gdyż ustawowo wskazaną formą jest udzielenie innego dnia wolnego od pracy.
Natomiast nieudzielenie dnia wolnego, o którym jest mowa w art. 1513 kodeksu pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i zagrożone karą grzywny.
Jednakże w sytuacji, gdyby pracodawca nie mógł udzielić pracownikowi innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego (np. ze względu na chorobę) to wtedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia powiększonego o dodatek w wysokości 100 % wynagrodzenia (zgodnie z art. 1511 § 2 Kodeksu pracy).
Natomiast w sytuacji, gdy polecenie pracy w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (w tym w sobotę) sprawi, że przekroczona zostanie dobowa norma czasu pracy to wynagrodzenie pracownika za takie godziny zgodnie z art. 1511 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy zostanie powiększone o 50 % dodatek.
Jeżeli przekroczenie dobowej normy czasu pracy wystąpiło w takim dniu wolnym w nocy, niedzielę i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy lub w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy to pracownik zgodnie z art. 1511 § 1 kodeksu pracy zyskuje prawo do normalnego wynagrodzenia powiększonego o 100 % dodatek.
WW.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/