Ministerstwo Finansów przygotowało kolejny projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany w akcyzie planuje się wprowadzić w życie jeszcze w 2016 roku. Zmiana ta jest spowodowana wykrytymi oszustwami, które polegały na odkażaniu alkoholu skażonego w tzw. procedurze węgierskiej.
Zaznaczyć należy, że w interpretacji ogólnej nr PA3/9000/37/2014/FLL/12 z dnia 9 września 2014 r. (Dz. Urz. MF poz. 32) Minister Finansów stwierdził, że zwolnieniu od akcyzy podlega alkohol etylowy, czyli alkohol skażony euroskażalnikiem lub metodą skażania wskazaną w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji nr 162/2013 zmieniającego załącznik do rozporządzenia (WE) nr 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 roku (w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażania alkoholu etylowego dla celów zwolnienia z podatku akcyzowego).
Natomiast zmiany w akcyzie mają dotyczyć produkcji, nabycia wewnątrzwspólnotowego i importu skażonego alkoholu etylowego. Według projektu w momencie produkcji krajowej zwolnieniu od akcyzy ma podlegać alkohol etylowy skażony, zgodnie z procedurą skażania dopuszczoną we wszystkich państwach członkowskich UE lub według procedur skażania dopuszczonych przez Polskę.
Podobne procedury mają dotyczyć zwolnienia z akcyzy w sytuacji importu skażonego alkoholu etylowego. Natomiast w przypadku tzw. nabycia wewnątrzwspólnotowego do zwolnienia przeznaczony będzie alkohol etylowy całkowicie skażony – zgodnie z procedurą dopuszczoną we wszystkich państwach UE lub dodatkowymi procedurami skażania dopuszczonymi przez państwo UE, gdzie następuje skażenie.
Jako uzasadnienie zmian w akcyzie w projekcie podano, iż po wejściu w życie rozporządzenia Komisji Europejskiej z 2013 roku mówiącego o wzajemnym uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z akcyzy, alkohol etylowy skażany krajowymi środkami skażającymi do produkcji (np. rozpuszczalnikami) zaczął być wykorzystywany przez polskich przedsiębiorców. Dodatkowo kontrole Ministerstwa Finansów wykazały nieprawidłowości dotyczące odkażania alkoholu etylowego skażanego środkami dopuszczonymi przez Węgry, zgodnie z tzw. procedurą węgierską. W związku z tym zwiększeniu uległa liczba dostaw alkoholu skażonego zgodnie z tą procedurą.
Z kolei planowana zmiana w akcyzie ma za zadanie wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przy korzystaniu ze zwolnienia wbrew celom przepisów unijnych. Projekt zawiera także przepisy przewidujące, że podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu całkowicie skażonego zobowiązany będzie do rejestracji jako podatnik akcyzy oraz dokonania zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu celnego.
Obecnie sporo podmiotów gospodarczych, które nabywają alkohol całkowicie skażony z innych państw członkowskich nie są zarejestrowani jako podatnicy akcyzy. Po zmianie możliwe będzie bieżące pozyskiwanie informacji o ilości alkoholu etylowego całkowicie skażonego stanowiącego przedmiot nabycia wewnątrzwspólnotowego. Projekt zakłada, że wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Podsumowując zmiany te wynikają z możliwości skażania alkoholu etylowego na terytorium kraju przez środki dopuszczone przez Węgry(procedura węgierska), które są stosunkowo łatwe do wytrącenia i nie zapewniają dostatecznego zabezpieczenia skażonego alkoholu etylowego.
WW.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/