Strona główna Aktualności Od kiedy podwyższenie kwoty wolnej od podatku?

Od kiedy podwyższenie kwoty wolnej od podatku?

980
PODZIEL SIĘ

Podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających zawarte jest w poprawkach do noweli o PIT, CIT i Ordynacji podatkowej, które zostały poparte przez senatorów w głosowaniu w nocy z poniedziałku 28 listopada 2016 roku na wtorek 29 listopada 2016 roku. Warto podkreślić, że Komisja Finansów rekomendowała poprawki całemu Sejmowi jeszcze we wtorek przed południem.

Pośpiech przy procedowaniu ustawy podyktowany jest faktem, że aby ustawa mogła obowiązywać już od 1.01.2017 r. – ustawa ta musi być podpisana przez prezydenta (podpis Prezydenta został już złożony) i ogłoszona do środy do północy (tj. do 30 listopada).

Zgodnie z poprawkami kwota wolna od podatku miałaby wzrosnąć w przyszłym roku do 6,6 tysięcy zł, ale tylko w przypadku osób zarabiających rocznie tylko taką właśnie kwotę lub mniejszą. W takim przypadku osoby te nie zapłacą podatku w ogóle. Natomiast kolejny przedział dochodów od 6.600 zł do 11 tysięcy złotych sprawia, że kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać i w stosunku do dochodów od 11 tysięcy zł do 85.528 zł rocznie kwota wolna od podatku wyniesie 3.091 złotych. Natomiast w przypadku podatników zarabiających więcej niż 127 tysięcy zł kwoty wolnej od podatku w ogóle nie będzie.

W przypadku kwoty wolnej od podatku zmiany stały się konieczne m.in. w wyniku ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok ten (sygn. akt K 21/14) potwierdził, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z Konstytucją.

W orzeczeniu tym TK stwierdził, że kwota wolna od podatku powinna gwarantować zachowanie co najmniej minimum egzystencji. Z kolei z przepisów ustawy o pomocy społecznej wynika w szczególności, że osobą żyjącą w ubóstwie jest ta, której dochód roczny nie przekracza 7.608 zł (osoba samotnie gospodarująca) lub 6.168 zł (w przypadku dochodu na osobę w rodzinie).

Zmiany w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dostosowujące przepisy do orzeczenia TK miały być wprowadzone do dnia 1 grudnia 2016 roku.  O wyroku TK więcej w jednym z artykułów.

WW.