Strona główna Ogólna Brak ubezpieczenia OC – czy się opłaca?

Brak ubezpieczenia OC – czy się opłaca?

937
PODZIEL SIĘ

O tym, że każdy samochód powinien mieć wykupione ważne ubezpieczenie OC wiedzą chyba wszyscy. Jak się okazuje wiele osób nie wie jakie konsekwencje jakie grożą za jego brak, a ubezpieczenie samochodu bezustannie kojarzą jako przykry obowiązek i dodatkowe koszty. O to kilka rzeczy o których warto wiedzieć!

OC, czyli o czym powinien wiedzieć każdy kierowca
OC samochodu to nic innego jak ubezpieczenie majątkowe na podstawie którego zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ekonomiczne skutki wyrządzonych osobom trzecim szkód. Zawierając umowę ubezpieczenia OC, odpowiedzialność taką przejmuje ubezpieczyciel. Najważniejszą kwestią, o której najczęściej zapominają kierowcy jest fakt, że OC nie pokrywa szkód, które ponosi jej właściciel. W tym przypadku konieczne jest posiadanie ubezpieczenie AC (auto-casco).

Istotne jest również to, że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Każdy kto posiada pojazd podlegający rejestracji musi taką polisę wykupić. Ubezpieczenie działa przez 12 miesięcy 24 h/dobę, bez względu na to kto prowadzi samochód lub gdzie znajduje się auto np. na parkingu czy w garażu. Umowę zawierana jest na okres 12 miesięcy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, chyba że pojazd zarejestrowany jest na czas krótszy niż rok (możliwe jest wówczas zawarcie umowy krótkoterminowej). Brak wypowiedzenia umowy skutkuje automatycznym przedłużeniem jej na następny rok.

Decydując się na opłacenie ubezpieczenia OC w ratach należy pamiętać, że przed upływem jednego roku od jego zawarcia nie można skutecznie wypowiedzieć umowy.

Przezorny zawsze ubezpieczony
W przypadku zakupu nowego samochodu umowę ubezpieczenia OC należy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji. Natomiast jeśli kupujemy auto używane, najprawdopodobniej jest ono już ubezpieczone. Wówczas wystarczy tylko sprawdzić kiedy wygaśnie termin polisy. W takim przypadku można kontynuować OC u obecnego ubezpieczyciela lub złożyć wypowiedzenie. Jeśli zdecydujemy się na opłacanie składek w tym samym zakładzie ubezpieczeń, konieczne jest zgłoszenie zmiany właściciela polisy OC.

Sytuacja staje się bardziej skomplikowana jeśli kierowca posiada klika lub kilkanaście aut. Najczęściej ma to miejsce w firmach, które posiadają flotę samochodową. Skutecznym sposobem na uniknięcie nieprzyjemności jest posiadanie odpowiedniego systemu przypominającego o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ubezpieczenia lub przeglądu technicznego – mówi Małgorzata Słodownik manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl. Korzystając z urządzeń do monitoringu pojazdu użytkownik może otrzymywać informację o wygaśnięciu polisy nawet 30 dni przed. Dzięki temu może odpowiednio wcześniej zareagować. Jest to rozwiązanie niezwykle przydatne jeśli w firmie znajduje się kilka lub kilkanaście aut – dodaje M. Słodownik.

Kary za brak OC
Wiele osób zastawiania się nad konsekwencjami braku ubezpieczenia OC. Jak się okazuje nawet kilkudniowa jazda bez ważnej polisy może przynieść bolesne skutki dla naszego budżetu. W przypadku braku ubezpieczenia OC kierowca może otrzymać karę finansową, która jest nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Inaczej wygląda sprawa jeśli kierowca spowoduje wypadek i nie będzie posiadał ważnej polisy OC. W takiej sytuacji oprócz kary finansowej, konieczny będzie zwrot kwoty odszkodowania, którą UFG musiał wypłacić poszkodowanemu.

Flotis.pl