Strona główna Aktualności Wsparcie dla przedsiębiorców w walce z koronawirusem – zwolnienie ze składek ZUS

Wsparcie dla przedsiębiorców w walce z koronawirusem – zwolnienie ze składek ZUS

1775
PODZIEL SIĘ
zwolnienie ze skladek ZUS sprawna spółka

Aktualnie trwają prace nad rządowym projektem „Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov – 2”.

Na temat planów rządu wobec firm pisaliśmy w artykule:

Prezes Rady Ministrów – pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

W celu złagodzenia skutków kryzysu gospodarczego z związku z pandemią koronawirusa będzie korekta do założeń tzw. tarczy antykryzysowej. 

Na stronie internetowej Prezydenta RP czytamy: „Państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy; zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. – poinformował Prezydent Duda.

W poniedziałek 23 marca 2020 r. odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. rozwiązań, jakie ma zawierać tarcza antykryzysowa.

„Przede wszystkim – co dla mnie najważniejsze – jest ogromna szansa, że właśnie w zgodzie zostanie wypracowana ostateczna wersja przepisów, które pod koniec tego tygodnia będzie mógł przyjąć Sejm, a potem – mam nadzieję, że jak najszybciej – także Senat” – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

„Jeszcze w sobotę zgłosiłem bardzo ważny postulat, dzisiaj dodatkowo mocno go podkreśliłem, by polscy rolnicy – nie tylko ci, którzy prowadzą produkcję rolną, tę wielkotowarową, ale także ci, którzy po prostu prowadzą rodzinne gospodarstwa rolne, często zatrudniając kilku pracowników – zostali potraktowani tak, jak są traktowani przedsiębiorcy. To bardzo ważne, bo tu też utrzymują się rodziny, tu też są pracownicy” – podkreślił.

Ostateczny projekt powyższej ustawy będzie zawierał  przepisy  dotyczące zwolnienia ze składek ZUS na okres 3 miesięcy, samozatrudnionych, oraz mikroprzedsiębiorców, jeśli ich przychody spadły pow. 50%. w stosunku do lutego  br.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

W.K.