Strona główna Aktualności Zmiany w prawie w 2016 roku, o których warto pamiętać

Zmiany w prawie w 2016 roku, o których warto pamiętać

843
PODZIEL SIĘ

Postępująca technologia sprawia, że wiele spraw można załatwić w wirtualnym świecie. Do tego też świata coraz większa liczba spraw jest przenoszona. Za pomocą poczty e-mail można skontaktować się niemalże z każdym urzędem i uzyskać informacje bez wychodzenia z domu. Obecnie nawet PITy wysyłane są elektronicznie z domu.

Rok 2016 także przynosi pewne zmiany dotyczące cyfryzacji prawa. Przede wszystkim mamy już możliwość załatwienia sprawy w urzędzie za pośrednictwem internetu (system ePUAP), a nawet wniesienia pozwu do e-Sądu w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Z kolei od września 2016 roku działania przez internet obejmą również inne postępowania cywilne. Możliwe będzie: wnoszenie pisma procesowe za pośrednictwem stworzonego dla tych celów portalu internetowego oraz za zgodą stron sąd będzie doręczać pisma procesowe i orzeczenia elektronicznie. Oczywiście zmiany obejmą sprawy wszczęte po wejściu w życie ustawy zmieniającej kodeks postępowania cywilnego, czyli od września 2016 r. Pojawi się także ułatwienie w postaci wideokonferencji dla osób wezwanych na rozprawę z innych miast.

Ważne zmiany w prawie w 2016 roku będą też kontynuowane w prawie własności przemysłowej. Zmiana ma na celu ulepszenie systemu uzyskiwania praw na znaki towarowe. Po zmianach Urząd Patentowy będzie badał jedynie formalno – prawnie występowanie bezwzględnych przesłanek udzielenia ochrony. Sprzeciw będą mogli zgłosić właściciele podobnych znaków.

Nowością będzie także możliwość dochodzenia ochrony praw autorskich, nawet gdy prawa z rejestracji wzoru wygasną. Wszystkie te zmiany mają na celu zmienić postępowanie na prostsze, szybsze i tańsze.

Zmiany w prawie w 2016 roku obejmują także prawo upadłościowe oraz nową ustawę prawo restrukturyzacyjne co ma na celu pomóc przedsiębiorcom znajdującym się w kryzysie finansowym uniknięcia upadłości.

 WW.