Rząd przygotował projekt ustawy o Prokuratorii Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej, która najprawdopodobniej od 1 stycznia 2017 r. zastąpi Ustawę o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z 2005 roku (Dz.U. 2005 nr 169 poz. 1417). Zmiana ta jest potrzebna w związku z planowaną przez rząd likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa i wiązać się będzie z przejęciem zadań Prokuratorii Generalnej Skarbu przez Prokuratorię Generalną. Prokuratoria Generalna RP będzie zastępowała Skarb Państwa, organy administracji rządowej, państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej w postępowaniach przed sądami, trybunałami i innymi organami orzekającymi.
Nowe obowiązki obejmą każdą czynność prawną (przetarg, kontrakt rządowy) przekraczającą 100 mln zł, która wymagać będzie opinii Prokuratorii Generalnej RP, o czym poinformował prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa prof. Leszek Bosek.
Będzie to dotyczyło podmiotów reprezentujących Skarb Państwa, ale już nie spółek czy państwowych osób prawnych. Opinia Prokuratorii nie będzie wiążąca, ale zwróci uwagę na znaczenie pewnych klauzul i okoliczności oraz wykaże ewentualne ryzyko. Przepisy dotyczące opiniowania nie obejmą aktów korporacyjnych (np. uchwał spółek z udziałem Skarbu Państwa).
Dzięki tym zmianom nastąpi dalsza konsolidacja i profesjonalizacja zastępstwa procesowego. Oczywiście zastępstwo dotyczyć będzie najważniejszych spraw (ze względu na wartość przedmiotu sporu lub szczególnie skomplikowanych). Obowiązkowe zastępstwo procesowe Prokuratorii Generalnej nastąpi we wszystkich sprawach z udziałem Skarbu Państwa (gdy będą rozpoznawane przez sądy okręgowe w pierwszej instancji i wykonywane do czasu zakończenia sprawy). Zastępstwo obejmie sądy w Polsce, ale także przed arbitrażami i w sprawach międzynarodowych.
Zostanie przy tym zachowany przepis prawa mówiący o tym, że Prokuratoria Generalna nie może odmówić wydania opinii prawnej, gdy wartość sprawy przekracza 1 mln zł.
Dodatkowo ogłoszono, że specjalne rozporządzenie Rady Ministrów wymieni państwowe osoby prawne, których zastępstwo Prokuratoria Generalna będzie wykonywać (także przed Sądem Najwyższym).
Nadzór nad Prokuratorią będzie pozostawał w rękach Prezesa Rady Ministrów.
W wyniku tych działań Prokuratoria utworzy zaplecze prawne i doradcze dla Prezesa Rady Ministrów (w sprawach dotyczących ochrony praw i interesów majątkowych państwa polskiego).
Akt ten jest obecnie na etapie prac ustawodawczych.
WW.