Strona główna Ogólna Odcinkowy pomiar prędkości – uniknij mandatu

Odcinkowy pomiar prędkości – uniknij mandatu

814
PODZIEL SIĘ

Odcinkowe pomiary prędkości będą odbywać się na długości do 10 km na terenie zabudowanym i 20 km na terenie niezabudowanym. Mają one wyeliminować zjawisko nagłego hamowania przed fotoradarami i przyspieszania tuż po ich minięciu. Przy wjeździe i wyjeździe z odcinka objętego pomiarem ustawione zostaną bramownice z zamontowanymi na nich kamerami. Niewykluczone, że na jednym odcinku takich bramownic będzie więcej. Na podstawie czasu przejazdu i przebytej odległości podadzą one średnią prędkość auta na całym odcinku. Jeśli będzie ona zbyt duża kierowca otrzyma mandat. Procedura jest tutaj analogiczna jak w przypadku zdjęć z fotoradarów. Takich odcinków kontrolujących prędkość zgodnie z zapowiedziami GITD ma być w Polsce 29. Pierwszy powstał już pod Bydgoszczą na drodze krajowej nr 5.

Jeśli chcemy mieć pewność, że nie otrzymamy mandatu przejeżdżając przez taki odcinek, możemy pobrać Yanosik’a. Jest to darmowa aplikacja, którą można zainstalować na swoim telefonie. Dostępna jest dla posiadaczy smartfonów wyposażonych w jeden z trzech najpopularniejszych systemów: Android, Windows Phone oraz iOS. Pełni ona role legalnego antyradaru – jej użytkownicy otrzymują powiadomienia o: kontrolach prędkości, pojazdach nieoznakowanych poruszajacych się w promieniu 2,5 kilometra, kontrolach ITD, wypadkach, fotoradarach, a także – odcinkowym pomiarze prędkości.

W momencie zbliżania się do strefy objętej pomiarem użytkownik otrzymuje powiadomienie o dzielącej go od niej odległości i ograniczeniu prędkości. W czasie pokonywania danego odcinka na ekranie telefonu wyświetla się średnia prędkość z jaką przejechał dotychczasowy fragment drogi, jeśli będzie ona przekraczała dozwoloną wyświetli się na czerwono. Dzięki temu można ją kontrolować niwelując ryzyko otrzymania ewentualnego mandatu. Otrzyma również powiadomienie o końcu strefy pomiaru. Yanosik to pierwsza tego typu aplikacja, która oferuje ostrzeganie
o odcinkowym pomiarze prędkości.