Strona główna Aktualności Obsługa prawna spółek – na czym polega?

Obsługa prawna spółek – na czym polega?

2240
PODZIEL SIĘ

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, przedsiębiorcy muszą mierzyć się z mnogością przepisów każdego dnia. Prawo korporacyjne, prawo gospodarcze… przepisy ulegają ciągłym zmianom, co generuje w wielu przedsiębiorstwach nadmiar dodatkowych zadań. Dynamicznie rozwijające się spółki wymagają rzetelnego i fachowego, kompleksowego wsparcia. Pomoc prawna ze strony specjalisty może okazać się nieocenioną pomocą w przypadku codziennych wyzwań, którym towarzyszą rozmaite prawa i obowiązki nakładane na przedsiębiorców.

Na czym więc polega obsługa prawna spółek? 

Profesjonalna obsługa prawna spółek może przybierać różne formy, w zależności od preferencji i potrzeb klientów.

Może między innymi polegać na stałym świadczeniu usług prawnych na rzecz danego klienta. W przypadku takiego modelu, dana spółka korzysta z doradztwa korporacyjnego za każdym razem, gdy tylko zaistnieje taka potrzeba. Jest to najpopularniejszy wśród przedsiębiorców model współpracy.

Obsługa prawna danej spółki może również polegać na doraźnej pomocy danemu przedsiębiorcy w postaci przyjmowania jednorazowych zleceń. Z takiego modelu współpracy korzystają najczęściej mniejsze, powstające lub dopiero rozwijające się przedsiębiorstwa.

Podejmując decyzję o wyborze konkretnego rodzaju kolaboracji należy mieć na względzie fakt, iż obsługa prawna spółki na zasadzie stałego świadczenia usług może okazać się bardziej korzystna ekonomicznie, gdyż mnogość doraźnych zleceń może okazać się rozwiązaniem droższym, ponieważ wiąże się z każdorazowymi opłatami.

Dziedziną wokół której oscylują działania fachowców zajmujących się obsługą prawną spółek to przede wszystkim prawo handlowe.

Główne obszary zainteresowania klientów korporacyjnych to najczęściej kwestie związane z prawem spółek handlowych. Przykładowo, prawnicy zajmują się zakładaniem spółek (w tym przygotowaniem wszelkich niezbędnych dokumentów takich jak: umowy i statuty spółek, reprezentowanie klientów w postępowaniu rejestrowym w Krajowym Rejestrze Sądowym), ich przekształcaniem, łączeniem i likwidacją. Klienci cenią sobie również pomoc kancelarii prawnych w związku z bieżącym funkcjonowaniem spółek, organizacją zgromadzeń wspólników, walnych zgromadzeń akcjonariuszy i wiążących się z tym czynności, wśród których wyróżnić można przygotowywanie projektów uchwał i innych wewnętrznych aktów spółek, wszelkiego rodzaju audyty korporacyjne, nierzadko również doradztwo w zakresie odpowiedzialności członków władz spółek oraz odpowiedzialności samych spółek. Nierzadko klienci korporacyjni korzystają z usług profesjonalnych kancelarii w przypadku sporów wynikających z umów zawartych z klientami bądź kontrahentami np. poprzez pomoc w windykacji należności.

Z kolei czynności, jakie najczęściej dokonywane są przez doświadczonych prawników podczas obsługi prawnej danego przedsiębiorcy, to przede wszystkim przygotowywanie i opiniowanie umów handlowych uwzględniających biznesowe założenia klientów, sporządzanie opinii i ekspertyz prawnych, prowadzenie negocjacji, doradztwo prawne w bieżących sprawach czy dokonywanie wszelkich czynności związanych z prowadzeniem spraw sądowych.

Warto więc skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, jakim może być radca prawny lub adwokat, dla którego mierzenie się z zawiłymi zagadnieniami znajdującymi się w kodeksie spółek handlowych jest częścią codziennej pracy.

Najważniejszą korzyścią płynącą z powierzenia obsługi rozmaitych spraw profesjonalnemu pełnomocnikowi jest ograniczenie, a także zminimalizowanie ryzyka występowania problemów prawnych. Do pozytywnych skutków odciążenia spółek z nadmiaru problemów natury prawnej należy niewątpliwie zwiększenie efektywności pracy przedsiębiorstwa.

Przy wyborze odpowiednich fachowców, a także konkretnej kancelarii adwokackiej bądź radcowskiej, warto zdecydować się przede wszystkim na podmiot doświadczony w prowadzeniu tego typu kompleksowych usług. Przykładowo, w Kancelarii Jedliński, Bierecki i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów sp.k z siedzibą w Gdyni, od lat prowadzone są obsługi prawne spółek przez dedykowanych fachowców. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: https://krpj.pl/specjalizacja/doradztwo-korporacyjne-i-prawo-spolek/.

Artykuł sponsorowany