Innym możliwym sposobem sprzedaży zajętych ruchomości jest sprzedaż w drodze licytacji elektronicznej.
Na czym polega licytacja elektroniczna i czego wymaga?
Sprzedaż taka jest dokonywana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Jest to system informatyczny obsługujący licytację elektroniczną, którego operatorem jest Krajowa Rada Komornicza. Licytacja elektroniczna jest dostępna w systemie teleinformatycznym wyłącznie dla komornika oraz użytkowników biorących w niej udział.
Do sprzedaży w drodze licytacji elektronicznej stosuje się uregulowania Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c) dotyczące egzekucyjnej sprzedaży rzeczy ruchomej w trybie tradycyjnym uregulowanym w art. 864 – 879 k.p.c. z odrębnościami przewidzianymi dla trybu sprzedaży elektronicznej uregulowanym w rozdziale 3 k.p.c. wśród przepisów dotyczących egzekucji świadczeń pieniężnych z ruchomości (8791 – 87911 k.p.c.).
Dostęp do systemu teleinformatycznego obsługującego licytację elektroniczną jest zapewniony w sądach rejonowych.
Do dokonywania czynności w systemie teleinformatycznym związanych z udziałem w licytacji elektronicznej konieczne jest założenie w systemie konta. Konto zakłada się na wniosek użytkownika. Wniosek o założenie konta użytkownika składa za pośrednictwem systemu teleinformatycznego przy czym osoba nieposiadająca numeru PESEL składa wniosek za pośrednictwem wybranego komornika sądowego. Wniosek o założenie konta powinien zawierać:
- imiona i nazwisko wnioskodawcy, numer PESEL, o ile został mu nadany, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL – serię, numer i nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę państwa, w którym wydano ten dokument
- adres poczty elektronicznej oraz adres do korespondencji;
- wskazanie hasła umożliwiającego uwierzytelnienie;
- wskazanie adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu komórkowego, na które mają być wysyłane powiadomienia o zamieszczeniu pisma, o ile wnioskodawca chce otrzymywać takie powiadomienia;
- oświadczenie wnioskodawcy, że podane dane są prawdziwe oraz że zapoznał się z pouczeniem co do sposobu i skutków doręczeń dokonywanych drogą elektroniczną stosownie do treści art. 1311 p.c.
Użytkownikiem posiadającym konto może być wyłączenie osoba fizyczna.
Użytkownik może brać udział w nieograniczonej liczbie licytacji za pośrednictwem konta.
Użytkownik będący pełnomocnikiem, przedstawicielem ustawowym albo osobą uprawnioną do działania w imieniu osoby prawnej albo innej jednostki organizacyjnej posiadającej zdolność prawną, przystępując do przetargu, oświadcza, że występuje w imieniu osoby trzeciej. Oświadczenie składa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Do oświadczenia dołącza się pełnomocnictwo lub inny dokument wykazujący umocowanie, jeżeli zostały one sporządzone elektronicznie, albo elektronicznie poświadczony odpis pełnomocnictwa lub dokumentu wykazującego umocowanie. Pełnomocnictwo lub dokument wykazujący umocowanie albo ich uwierzytelnione odpisy mogą być złożone komornikowi sądowemu prowadzącemu licytację.
Uprawnienia pełnomocnika, przedstawiciela ustawowego albo osoby uprawnionej do działania w imieniu osoby prawnej albo innej jednostki organizacyjnej posiadającej zdolność prawną wymagają potwierdzenia przez komornika w systemie.
Licytacja elektroniczna – warunki jej przeprowadzenia
Komornik dokonuje sprzedaży w drodze licytacji elektronicznej na wniosek wierzyciela. Wniosek o dokonanie sprzedaży w drodze licytacji elektronicznej powinien być złożony przed wyznaczeniem terminu licytacji lub wraz z wnioskiem o wyznaczenie drugiej licytacji.
Obwieszczenie o licytacji elektronicznej udostępnia się za pośrednictwem strony internetowej operatora. Zapoznanie się z obwieszczeniem nie wymaga identyfikacji elektronicznej użytkownika w systemie teleinformatycznym (uwierzytelnienia). Obwieszczenie zamieszczone w systemie informatycznym obsługującym licytację dostępne jest powszechnie.
W obwieszczeniu o licytacji elektronicznej wskazuje się przedmiot oraz warunki licytacji, sumę oszacowania i cenę wywołania oraz miejsce i czas, w których można oglądać ruchomość, a ponadto zdjęcie lub zdjęcia ruchomości podlegającej sprzedaży, informację o chwili rozpoczęcia i o chwili zakończenia licytacji oraz informację o tym, że warunkiem udziału w licytacji jest złożenie rękojmi.
W obwieszczeniu o licytacji elektronicznej zamieszcza się wzmiankę, że prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do przeprowadzenia licytacji i przybicia na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie ruchomości od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję. W obwieszczeniu o licytacji elektronicznej komornik poucza także o treści art. 8795, art. 8796 § 1 i art. 8799 k.p.c.
Jak faktycznie wygląda licytacja elektroniczna?
Licytacja elektroniczna rozpoczyna się z chwilą określoną w obwieszczeniu o licytacji elektronicznej i kończy się w chwili wyznaczonej przez komornika.
Przystępujący do przetargu składa rękojmię za pośrednictwem systemu. Rękojmia może być także złożona komornikowi, który potwierdza ten fakt w systemie teleinformatycznym.
Komornik wyznacza termin rozpoczęcia i zakończenia licytacji elektronicznej w taki sposób, aby czas jej trwania wynosił co najmniej siedem dni, a jej zakończenie przypadało w godzinach urzędowania sądu rejonowego, przy którym działa komornik.
O przybiciu komornik zawiadamia wierzyciela i dłużnika. Zawiadomienie o przybiciu doręcza się licytantom za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Zrzeczenie się nabycia ruchomości w przypadku braku rozstrzygnięcia w ciągu dwóch tygodni skargi w przedmiocie naruszenia przepisów o publicznym charakterze licytacji, o najniższej cenie nabycia i o wyłączeniu od udziału w przetargu możliwe jest tylko i wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
W trybie licytacji elektronicznej dokonanie postąpienia wymaga:
- uwierzytelnienia się na koncie użytkownika
- utworzenia oświadczenia o postąpieniu
- zatwierdzenia oświadczenia o postąpieniu
Niezwłocznie po dokonaniu postąpienia w aktach sprawy jest automatycznie umieszczane potwierdzenie dokonania postąpienia.
W trakcie licytacji w systemie teleinformatycznym ujawnia się licytantom najwyższą aktualną cenę i unikalny identyfikator licytanta, który ją ofiaruje, oraz czas pozostały do zakończenia licytacji. Każdemu postąpieniu przypisuje się inny numer porządkowy. Dane osobowe licytanta przed zakończeniem licytacji są ujawniane wyłącznie komornikowi sądowemu.
Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia w dniu następnym po doręczeniu zawiadomienia o przybiciu w godzinach urzędowania kancelarii komorniczej lub na rachunek bankowy komornika do godziny osiemnastej dnia następnego. Jeżeli ten dzień przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, cenę uiszcza się w następnym dniu po dniu albo dniach wolnych od pracy. Cena nabycia może być uiszczona za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Podstawa prawna:
- Art. 8791 – 87911 Kodeksu postępowania cywilnego
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 września 2016 r. w sprawie sposobu przeprowadzenia licytacji elektronicznej ruchomości w sądowym postępowaniu egzekucyjnym
Stan prawny na dzień 8 września 2017 r.
Joanna Mucha- współpracownik Portalu
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/