Strona główna Aktualności Jakie ograniczenia zostały wprowadzone ustawowo do produktów bankowych i pozabankowych?

Jakie ograniczenia zostały wprowadzone ustawowo do produktów bankowych i pozabankowych?

327
PODZIEL SIĘ
produkty bankowe

Artykuł zewnętrzny

W przeszłości wiele instytucji pożyczkowych dopuszczało się nadużyć wobec konsumentów. Sprawiło to, że niektórzy Polacy do dziś nie ufają parabankom. Sytuacja jednak z roku na rok poprawia się, ponieważ wzrasta świadomość na temat zmian, które nastąpiły w prawie pożyczkowym. Jak konsument jest dziś chroniony przez ustawy w relacji z pożyczkodawcami?

Nowy Ład a produkty bankowe i parabankowe

W ubiegłym roku ogłoszono kompleksowe reformy prawno-gospodarcze w ramach programu „Nowy Ład”. Jedną ze zmian miało być uchwalenie nowej ustawy antylichwiarskiej. Choć pierwsza regulacja tego typu weszła w życie już w 2006 r., rządzący uznali, iż przepisy niewystarczająco chronią Polki i Polaków. Co zmienia nowelizacja?

Lichwa jest czynnością zabronioną przez kodeks karny w art. 304 oraz szereg znowelizowanych w 2006 r. przepisów kodeksu cywilnego. Niestety, w drugiej dekadzie XXI w. nadal dochodziło do nadużyć w tym zakresie. Ustawodawca podjął zatem decyzję o stworzeniu specjalnej, kompleksowej ustawy, dzięki której konsumenci mogliby efektywniej walczyć z nieuczciwymi podmiotami na rynku finansowym.

Przepisy weszły w życie 18 grudnia 2022 r. i wprowadzają cztery zasadnicze zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu parabanków. Po pierwsze, od teraz niemożliwe będzie uzyskanie od prywatnego pożyczkodawcy świadczenia, które przekracza naszą zdolność kredytową. Wszystkie podmioty udzielające wsparcia finansowego będę przed podpisaniem umowy zobowiązane do tego, aby dokładnie sprawdzić możliwości finansowe potencjalnego klienta. Drugą ważną zmianą jest określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych. Od tej pory maksymalne oprocentowanie dla pożyczek z krótkim terminem spłaty wyniesie 5%, a dla tych z długim okresem spłaty – 20%. Poza tym specjaliści zwracają także uwagę na zakaz „rolowania kredytów”, czyli składania propozycji kredytowych osobom borykającym się już z innym zadłużeniem. Takie obostrzenie ma chronić obywateli przed ryzykiem popadnięcia w spiralę zadłużenia.

Ostatnia kluczowa zmiana wprowadzona przez nowelizację to natomiast objęcie firm pożyczkowych nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że od tej chwili władze będą mogły żądać, od podmiotów udzielających wsparcia pieniężnego, dostępu do informacji i wyjaśnień w zakresie podejrzanych umów. Co więcej, po wejściu ustawy w życie prywatnymi pożyczkodawcami będą mogły stać się jedynie firmy dysponujące kapitałem zakładowym w wysokości 1 mln zł. Dotychczas było to zaledwie 200 tys. zł.

Gdzie pożyczać pieniądze bezpiecznie?

Wiesz już, jakie zmiany wprowadza ustawa antylichwiarska z 2022 r. Czy nowe przepisy poprawią sytuację konsumentów na tyle, że każde podpisanie umowy pożyczkowej będzie bezpieczne? Na to pytanie odpowiedź wskaże czas, natomiast nim zdobędziemy pewność, iż państwo należycie nas chroni, warto wiedzieć, gdzie szukać bezpiecznej pomocy finansowej.

Aby otrzymać pieniądze szybko i bezpiecznie, musimy wiedzieć, gdzie szukać i jakich pułapek się wystrzegać. W ustaleniu, czy dana marka jest rzetelna i dba o konsumentów, pomóc może nam dobry research. Sprawdzonych informacji warto szukać na zaufanych platformach tj. np. https://comparer.pl/, gdzie eksperci na bieżąco przygotowują recenzje ofert wybranych banków i parabanków.

Platformy tego typu często współpracują także z zaufanymi podmiotami, promując oferty niewiążące się dla konsumenta z nadmiernym ryzykiem. W przypadku wspomnianej wyżej porównywarki kredytów online spis rzetelnych firm znajdziemy pod tym linkiem: https://comparer.pl/kredyty-gotowkowe. Jeśli natomiast interesują nas produkty pozabankowe, koniecznie odwiedźmy zakładkę chwilówki lub pożyczki ratalne.

Najkorzystniejsza pożyczka na rynku – jak szukać?

Polacy szybko uczą się na błędach, zarówno swoich, jak i cudzych. Dlatego dzisiaj, znając liczne historie oszustw na tle lichwiarskim, staramy się podchodzić do tematu pożyczek maksymalnie przezornie. Szukamy także opcji najbardziej ekonomicznej i przystępnej. Jak znaleźć korzystną pożyczkę?

Współcześnie rynek obfituje w oferty pożyczkowe i kredytowe. Nie dziwi zatem, że osoby niedoświadczone mają spory problem z rozróżnieniem, które propozycje są warte uwagi, a które lepiej omijać z daleka. Na szczęście, dzięki rozwojowi technologii i dostępowi do sieci, dziś nie musimy samodzielnie porównywać setek ofert. Wystarczy, że sięgniemy po ranking pożyczek na raty na kilku rzetelnych platformach i szybko dowiemy się, z kim warto podpisać umowę.