Strona główna Aktualności Dzień 12 listopada 2018 r. będzie wolny od pracy ? – etap...

Dzień 12 listopada 2018 r. będzie wolny od pracy ? – etap legislacyjny

1745
PODZIEL SIĘ
dzień wolny od pracy Lexagit.pl porady prawne online

Dzień 12 listopada 2018 r. wypadający w poniedziałek po Święcie Niepodległości będzie  dniem wolnym od pracy.  Obecnie stosowna ustawa znajduje się na etapie legislacyjnym.

Założenia ustawy

W dniu 23 października 2018 r. Sejm RP  uchwalił ustawę  o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

 Zakłada ona, że :

1) dzień 12 listopada 2018 r. jest uroczystym Świętem Narodowym oraz dniem wolnym od pracy,

2)  w tym dniu nie będzie obowiązywało ograniczenie handlu w niedziele i święta,

3) świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielane przez świadczeniobiorcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej są udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia,

4)  apteka ogólnodostępna, jest obowiązana zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu w dni wolne od pracy, zapewnia tę dostępność także w dniu 12 listopada 2018 r.

W piątek 26 października  br. ustawa została przekazana  do Senatu RP.  [1]

Senat wniósł poprawki do ustawy

W dniu 26 października 2018 r. na 66. posiedzeniu Senat przyjął z trzema poprawkami ustawę o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W poprawce pierwszej została skreślona preambuła.

W poprawce nr 2 Senat proponuje „aby art. 1 określał pełną nazwę święta.(-) Ponadto zdaniem Senatu, (-) należy przesądzać, iż nowo stanowione święto będzie miało charakter uroczysty. Użycie w przepisie przymiotnika „uroczyste” sugeruje, że w tym dniu będą miały miejsce oficjalne uroczystości państwowe, a te – w ocenie Senatu – odbędą się w dniu 11 listopada 2018 r..

Natomiast w poprawce trzeciej  Senat chce „aby w dniu 12 listopada 2018 r. obowiązywały ogólne przepisy dotyczące ograniczenia handlu analogiczne do tych, które obowiązują w niedzielę i inne dni świąteczne. Senat podzielił opinię partnerów społecznych, reprezentujących pracowników handlu (m. in. NSZZ „Solidarność”), że pracownicy handlu nie mogą być traktowani gorzej niż pracownicy innych działów gospodarki” – czytamy w uzasadnieniu Uchwały Senatu RP  z dnia 26 października 2018 r. [2]

12 listopada 2018 r dzień wolny od pracy? – ustawa trafi ponownie do Sejmu

Poprawki wniesione przez Senat oznaczają ponowny powrót niniejszej ustawy do Sejmu.

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się dopiero w dniach 7-9 listopada br. Marszałek Sejmu może również zwołać dodatkowe posiedzenie w sprawie tej ustawy.

Objaśnienie:  

[1] Tekst ustawy przekazany do Senatu znajduje się pod linkiem: http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/2931_u/$file/2931_u.pdf (dostęp w dniu 5 listopada 2018 r.)

[2] Uchwała Senatu z dnia 26 października 2018 r. w sprawie ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej https://www.senat.gov.pl/prace/senat/uchwaly/ (dostęp w dniu 27 października 2018 r.)

 

Źródło:

  1. Sejm RP – http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=USTAWY&NrKadencji=8&NrPosiedzenia=70
  2. Senat RP – https://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,511,1.html

W.K.