W dniu 31 marca 2020 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 568 została opublikowana ustawa o zmianie ustawy o COVID – 19 [1] (ustawa zmieniająca). Ma ona na celu zmniejszenie skutków kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię koronawirusa.
W obszarze podatków ustawa zmieniająca wprowadziła m.in. odroczenie terminów podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w podatku dochodowym od osób prawnych?
Pisaliśmy o tym w artykule:
Tarcza antykryzysowa: Odroczone terminy podatkowe
Natomiast w ustawie o podatku od towarów i usług [2] nastąpiło:
- przedłużenie terminu złożenia zawiadomienia ZAW-NR o dokonaniu płatności na rachunek spoza wykazu VAT tzw. białej listy do 14 dni od dnia zlecenia przelewu,
- odroczenie terminu wejścia w życie nowej matrycy stawek VAT z dnia 1 kwietnia 2020 r. na dzień 1 lipca 2020 r,
- odroczenie wejścia w życie przepisów o Wiążącej Informacji Stawkowej do dnia 1 lipca 2020 r,
- przesunięcie terminu wejścia w życie nowego pliku JPK_VAT oraz
- możliwość wydawania paragonów w formie elektronicznej.
Czy przedłużony termin złożenia zawiadomienia ZAW-NR będzie stały?
„Zawiadomienie ZAW-NR to dokument, który należy złożyć w przypadku dokonania płatności na rachunek, którego brakuje w Wykazie podatników VAT. Obowiązek dotyczy transakcji przekraczających 15 tys. zł.” – podaje Ministerstwo Finansów. (https://www.gov.pl/web/gov/dluzszy-czas-na-skladanie-zawiadomienia-zaw-nr).
Przedłużony termin złożenia zawiadomienia o dokonaniu płatności na rachunek spoza wykazu VAT tzw. Białej listy obowiązuje w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19. Nie jest to zatem termin stały, a jedynie tymczasowy (art. 1 pkt 14 ustawy zmieniającej, art. 15zzn ustawy o COVID – 19) [3].
Temat białej listy podatników VAT omówiła mec. Małgorzata Gach, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii prawnej GACH MIZIŃSKA sp.j. na blogu podatkowym “Podatki w spółkach” w artykułach:
Biała lista podatników VAT już obowiązuje
Przesunięcie terminu stosowania nowej matrycy stawek VAT – jakie korzyści dla podatnika?
Nowa matryca stawek VAT będzie obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Podatnik będzie miał wtedy „(…) więcej czasu na dostosowanie się do obowiązków i wymagań związanych z nowymi zasadami, np. zaktualizowania danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, czy też wprowadzenia odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących” – twierdzi Ministerstwo Finansów [4].
Czy przesunięty na dzień 1 lipca 2020 r. termin wprowadzenia nowej struktury JPK_VAT obejmuje wszystkich czynnych podatników VAT?
Termin wprowadzenia nowej struktury JPK_VAT (ewidencja podatkowa plus deklaracja podatkowa) od dnia 1 lipca 2020 r. obejmuje wszystkich czynnych podatników VAT bez względu na to, czy ich firma jest duża, średnia lub mała. Niniejszy termin jest wydłużony z mocy prawa (art. 58 ustawy zmieniającej, art. 12, art. 28 pkt 6 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2019.1520).
Wydawanie paragonów w formie elektronicznej – za zgodą, czy bez zgody nabywcy?
Artykuł 32 ustawy nowelizującej wprowadził możliwość wydawania paragonów w postaci elektronicznej (e-paragony) przez podatników prowadzących ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Taka czynność jest możliwa za zgodą nabywcy oraz w sposób z nim uzgodniony (art. 32 ustawy zmieniającej, art. 111 ust. 3a pkt 1 lit.b, art. 145a ust. 12 ustawy o VAT) t.j. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz.106). Co istotne, wystawienie e- paragonu jest możliwe, gdy kasa rejestrująca posiada taką funkcję. „Klient zachowa możliwość wyboru formy otrzymania paragonu fiskalnego/faktury w postaci papierowej lub postaci elektronicznej” – zapewnia Ministerstwo Finansów [5].
Źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej – https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa
Objaśnienie:
[1] ustawa o zmianie ustawy o COVID-19: Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020.568)
[2] ustawa o podatku od towarów i usług: Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U.2020.106 )
[3] ustawa o COVID-19: Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374 z późn. zm.)
[4] https://www.gov.pl/web/gov/przesuniecie-terminu-stosowania-nowej-matrycy-stawek-vat (dostęp w dniu 23 kwietnia 2020 r.)
[5] https://www.gov.pl/web/gov/ulatwienia-w-e-paragonach (dostęp w dniu 23 kwietnia 2020 r.)
Stan prawny na dzień 23 kwietnia 2020 roku
W.K.