Strona główna Aktualności Reforma kodeksu spółek handlowych odłożona w czasie

Reforma kodeksu spółek handlowych odłożona w czasie

806
PODZIEL SIĘ

Przesunięciu uległy prace nad nowelizacją kodeksu spółek handlowych, której założenia Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało w połowie lipca 2013 roku.

Planowane zmiany dotyczyć miały dwóch aspektów. Po pierwsze, miały one obejmować zmianę przepisów dotyczących spółek z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez wprowadzenie podtypu spółki z o.o. – spółki z udziałami bez nominału. Po drugie,  miały one wprowadzić możliwość zawiązania, zmiany i rozwiązania  spółek jawnych, komandytowych oraz z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorców udostępnianych w systemie teleinformatycznym. Obecnie istnieje możliwość zakładania spółek z ograniczona odpowiedzialnością z wykorzystaniem wzorców, jako tzw. S24. Plan zakładał rozszerzenie tej możliwości na inne typy spółek i inne rodzaje czynności.

Plan ministerstwa zakładał pierwotnie, że zmiany te wejdą w życie od 1 stycznia 2015 roku. Na razie pojawiły się informacje, iż prace nad reformą jeszcze potrwają. Pojawiły się także informacje, że być może prac rozpoczną się od nowa.

mm