Strona główna Aktualności Ostrzeżenie Ministerstwa Finansów: Fałszywe e-maile na temat korekty PIT

Ostrzeżenie Ministerstwa Finansów: Fałszywe e-maile na temat korekty PIT

1147
PODZIEL SIĘ
ostrzeżenie Ministerstwa Finansów Lexagit.pl porady prawne online

Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym ostrzega przed fałszywymi e-mailami w sprawie korekty deklaracji PIT. W przesyłanych wiadomościach mailowych ich autor „podszywa się pod pracownika Izby Administracji Skarbowej i informuje o kontroli przeprowadzonej przez fikcyjny „Główny Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie” w sprawie zeznania podatkowego za rok 2017.

(…) Poniżej przykład treści fałszywego e-maila (pisownia oryginalna):

Temat: KOREKTA ZEZNANIA PODATKOWEGO 2017

Dnia 03.07.2018 roku zostala przeprowadzona kontrola poprzez Glówny Urzad Kontroli Skarbowej w Warszawie w sprawie zeznania podatkowego za rok 2017.. Inspektor ds. Rozliczen informuje o wystapieniu pewnych braków formalnych w dokumentacji przedstawionej przez Panstwa.
W zwiaku z powyzym prosimy o wypelnienie zalaczonych formularzy w celu przedlozenia w terminie 7 dni od dnia powyzszego zawiadomienia do wlasciwego Urzedu Skarbowego. Formularze w zalaczniku sa równiez dostepne w wersji online klikajajac w ponizszy odnosnik:

    ZLOZ

WNIOSEK

 

Z powazaniem
Kordynator JPK”

W przypadku otrzymania  takiego maila, nie należy otwierać wiadomości, ani załącznika oraz odpowiadać na e-mail nadawcy. Załącznik może zawierać plik, który zainfekuje komputer (wirus) – ostrzega resort finansów.

Wyjaśniamy…

Główny Urząd Kontroli Skarbowej na którego kontrolę deklaracji PIT za ubiegły rok podatkowy powołuje się autor maila nie istnieje.  Żaden organ podatkowy nigdy nie wysyła informacji do podatnika o tym, że ma on złożyć korektę swojego zeznania podatkowego.

… i przypominamy

Podatnik, który rozlicza się samodzielnie może dokonać korekty deklaracji podatkowej PIT. Zgodnie z art. 70 par. 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. 2018. 800) zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Deklarację podatkową PIT za 2017 rok podatnicy mogą korygować do końca 2023 roku.

Pisaliśmy o tym w artykule:

Termin i sposób złożenia korekty PIT https://lexagit.pl/termin-sposob-zlozenia-korekty-pit/

Ważne!

Krajowa Informacja Skarbowa od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 udziela informacji podatkowych pod następującymi nr telefonów:

  • 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych),
  • 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych).

Źródło:

  1. Ministerstwo Finansów – https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/komunikaty
  2. Krajowa Informacja Skarbowa – http://www.kis.gov.pl/pl/kontakt/dane-teleadresowe

Stan prawny na 13 sierpnia 2018 roku

W.K.

Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią, jeśli ten artykuł Państwa zainteresował lub potrzebują Państwo więcej informacji.