Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. W jej efekcie nastąpią zmiany w zawieraniu umów o pracę już od 1 września 2016 roku. Zmiana przepisów dotyczy obowiązku pracodawcy podpisania z pracownikiem umowy przed dopuszczeniem go do pracy. Znowelizowane przepisy mają wejść w życie już 1 września 2016 r. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają, aby pracodawca dopełnił formalności związanych z umową do końca pierwszego dnia pracy. Stan ten pozwala na odwlekanie dopełnienia wszelkich formalności oraz tłumaczenie, że brak umowy z pracownikiem to wynik zatrudnienia w pierwszy dzień.
Często w trakcie kontroli brak wymaganych dokumentów tłumaczonych jest pierwszym dniem pracy pracownika(„syndrom pierwszej dniówki”) i służy ukryciem nielegalnego zatrudnienia. Tymczasem po zmianie pisemna umowa o pracę lub pisemne potwierdzenie ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę pracodawca będzie zobowiązany przedstawić jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy, a sam musi posiadać drugi egzemplarz. Z kolei brak pisemnego potwierdzenia potwierdzenia warunków umowy przed dopuszczeniem pracownika do pracy grozi pracodawcy grzywną od 1 do 30 tys. zł(brak tłumaczeń, że pracownik jest zatrudniony pierwszy dzień), a inspektorom łatwiej będzie udowodnić nielegalne zatrudnienie.
Po zmianach pracownik będzie mógł łatwiej udowodnić istnienie przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy oraz skorzystać z ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych.
Dzięki nowelizacji Państwowa Inspekcja Pracy uzyska narzędzie do skutecznej kontroli legalnego zatrudniania pracowników. Nowelizacja zakłada również, że pracownik musi być zapoznany z regulaminem pracy przed dopuszczeniem go do niej. Nowelizacja ma na celu przede wszystkim zmniejszyć szarą strefę w zatrudnianiu.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/