Strona główna Aktualności Zgłoszenie do ZUS – zmiany od 20 maja 2017 r.

Zgłoszenie do ZUS – zmiany od 20 maja 2017 r.

2340
PODZIEL SIĘ

Bieżący rok zaskakuje licznymi zmianami w przepisach prawa. Obecnie ważna informacja jest kierowana do osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Okazuje się bowiem, że od dnia 20 maja 2017 r. osoba taka będzie miała możliwość zgłosić siebie do ubezpieczeń już w czasie rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Skutkiem zmiany nowy przedsiębiorca nie będzie musiał zatem osobiście udawać się do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, żeby uskutecznić niezbędne formalności.

Dzięki nowym przepisom przedsiębiorca wraz z wnioskiem CEIDG-1 będzie mógł złożyć w urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy takie dokumenty jak:

  • ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń);
  • ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego);
  • ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z ubezpieczeń);
  • ZUS ZCNA (zgłoszenie członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub wyrejestrowanie ich);
  • ZUS ZIUA (zgłoszenie zmiany w danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej (np. nazwisko)

Oczywiście za dzień zgłoszenia do ubezpieczeń będzie uważany dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG z żądaniem zgłoszenia. Jak widać przedsiębiorcy w ten sposób będą także mogli zgłosić swoich bliskich do ubezpieczenia zdrowotnego lub zgłosić jakiekolwiek zmiany. Bezpośrednio do ZUS przedsiębiorca będzie musiał się udać, aby zgłosić do ubezpieczeń pracownika, zleceniobiorcę lub osobę, z którą współpracuje.

Natomiast już zarejestrowani płatnicy w powyższy sposób będą mogli  zgłaszać zmianę niektórych danych. Dane z formularza CEIDG-1 będą przekazywane są do ZUS. To na ich podstawie ZUS sporządza zgłoszenie płatnika składek (ZUS ZFA – Zgłoszenie/zmiana danych płatnika składek – osoby fizycznej).

Przypomnijmy tylko – niezależnie już od wybranej formy kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych – że przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić siebie do ubezpieczeń (społecznych i zdrowotnego albo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego) w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności.

 

WW.