Od 15 marca 2017 r. emeryci, którzy otrzymali od organu rentowego roczne rozliczenie podatku PIT – 40A, a nie korzystają z ulg podatkowych, mogą bez składania zeznania podatkowego przekazać 1% podatku na rzecz jednej z organizacji pożytku publicznego (opp). Wykaz organizacji, które są uprawnione otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2016 znajduje się pod linkiem:
http://www.pozytek.gov.pl/Wykaz,Organizacji,Pozytku,Publicznego,3666.html
Trochę historii
Od 1 stycznia 2004 r. osoby fizyczne mogą przekazywać 1% podatku dochodowego w swoim rocznym zeznaniu podatkowym dla wybranej opp.
Niektórzy emeryci i renciści nie składają rocznego PIT, ponieważ rozliczenia dokonuje za nich ZUS albo KRUS. W takim przypadku nie wszyscy decydują się na samodzielne przekazanie 1% podatku tej organizacji poprzez złożenie przykładowo PIT- 37 z załącznikiem PIT- 0 na podstawie zeznania podatkowego przesłanego im przez organ rentowy. Tak było do dnia 14 marca 2017 roku.
Nadeszła zmiana w prawie podatkowym
W dniu 13 marca 2017 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy, która obowiązuje z dniem 15 marca br.
Z informacji w sprawie ustawy podanej na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta wynika, że: „Druga grupa zmian (…) dotyczy przekazywania 1% podatku należnego wybranej organizacji pożytku publicznego przez podatników uzyskujących dochody wyłącznie od organów rentowych. Za wniosek o przekazanie 1% podatku będzie również uważane wskazanie przez podatnika rozliczanego przez organ rentowy jednej organizacji pożytku publicznego w oświadczeniu składanym według ustalonego wzoru” (źródło: http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/)
Oświadczenie PIT-OP
Minister Rozwoju i Finansów wydał 14 marca 2017 r. Rozporządzenie w sprawie wzoru oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (Dz.U. 2017, poz. 539).
W oświadczeniu PIT – OP podatnik podaje:
1) miejsce złożenia oświadczenia (nazwa i adres urzędu skarbowego),
2) swoje dane identyfikacyjne (nazwisko, imię, data urodzenia),
3) numer Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji pożytku publicznego,
Może podać także informacje uzupełniające tj. cel szczegółowy 1%. Niniejsze oświadczenie podatnik lub reprezentująca go osoba podpisuje własnoręcznie pełnym imieniem i nazwiskiem.
Jak złożyć PIT- OP
„PIT-OP będzie można złożyć elektronicznie, przy użyciu dostępnego na Portalu Podatkowym formularza online, formularza interaktywnego, aplikacji e-Deklaracje Desktop, a także za pośrednictwem bankowości internetowej i papierowo” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów” (źródło: http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci).
Źródło: Dziennik Ustaw – www.dziennikustaw.gov.pl
Stan prawny na 12 marca 2017 roku
WK
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/