Strona główna Aktualności Uproszczenia w podatkach zgodnie z Konstytucją dla biznesu

Uproszczenia w podatkach zgodnie z Konstytucją dla biznesu

1142
PODZIEL SIĘ

Z ostatnich zapowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że w najbliższym czasie planowanych jest szereg zmian w zakresie podatków, wynikających z tzw. Konstytucji dla biznesu. Uproszczenia w podatkach mają objąć przede wszystkim działania firm jednoosobowych jak i mikrofirm. W tej tzw. konstytucji dla biznesu założono, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, których dochód nie przekroczy połowy minimalnego wynagrodzenia zostaną uznane za nieprowadzące tej działalności. Ułatwienia obejmą także firmy, gdzie przychody nie przekroczą 5000 zł. 

Zmiana jest przewidziana w szczególności w stosunku do osób, które zajmują się usługami drobnymi i których dochody są bardzo niewielkie. Konstytucja dla biznesu przewiduje, że osoby zarabiające 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2017 roku około 1000 zł) nie będą zobowiązane do prowadzenia działalności gospodarczej i do płacenia składek ZUS (obecnie około 1.121 zł). Będzie to dla tych podmiotów niewątpliwą korzyścią i uproszczeniem funkcjonowania. Jednakże w związku z tym uproszczeniem musi być prowadzona ewidencja, ale maksymalnie uproszczona. Miałoby to zapobiec nieuczciwości niektórych podatników.

Uproszczenia procedur obejmą także firmy, których przychody nie przekraczają 5000 zł. Propozycja obejmuje także likwidację ryczałtowej wpłaty na ZUS (1121 zł) i zastąpienie jej 22% składką. Alternatywa zakłada wprowadzenie jednej daniny łączącej składkę VAT, ZUS i NFZ. Składka taka miałaby być płacona od 15% uzyskiwanego obrotu.

Niektórzy z ekspertów twierdzą, że wprowadzenie 22% składki ZUS lub jednolitej składki na ZUS, PIT i NFZ pozwoliłoby odblokować przedsiębiorczość oraz zwiększyć wpływy do budżetu. Dzięki temu drobni przedsiębiorcy będą mogli wyjść z szarej strefy, w której działali z obawy przed wysokimi obciążeniami głównie zusowskimi.

Warto pamiętać, że liczba jednoosobowych firm w rejestrze REGON wynosi około 2,969 mln. Wzrost liczby najmniejszych firm – stopniowy w ostatnich latach – jest spowodowany zwykle chęcią osób fizycznych przejścia na swoje i rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Plany przewidują, że zmiany te mogłyby wejść w życie od 2018 roku. Oczywiście wymagać to będzie zmian zarówno prawnych ale i organizacyjnych. Uproszczenia w podatkach wynikające z tych planów pozostają bowiem dość rewolucyjne.

WW.