Strona główna Aktualności Struktura nowego JPK_VAT 2020

Struktura nowego JPK_VAT 2020

953
PODZIEL SIĘ
JPK_VAT 2020

Rok 2020 to rok dużych zmian w deklaracjach podatkowych VAT. Zmienia się przede wszystkich struktura pliku JPK. Obowiązek stosowania nowego pliku JPK w związku z wdrożeniem przepisów tarczy antykryzysowej będzie wdrożony jednolicie dla wszystkich przedsiębiorców od dnia 1 lipca 2020 roku. Jak zatem będzie wyglądać struktura nowego pliku JPK_VAT 2020?

Nowa struktura JPK_VAT 2020 – kto musi ją wdrożyć?

Wraz z wprowadzeniem zmian w strukturze JPK_VAT powstają pytania, kto musi wdrożyć nowe zasady i jak szybko generować i wysyłać JPK_VAT 2020? Zmiany w strukturze wprowadzone przez Ministerstwo Finansów będą obowiązywać wszystkich czynnych podatników VAT. Oznacza to, że zarówno mikro, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa będą musiały wdrożyć nową strukturę pliku JPK już od 1 lipca 2020 roku. Nowa struktura JPK składa się z dwóch części:

  • deklaracyjnej,
  • ewidencyjnej.

Dzięki takiemu podziałowi nowa struktura JPK upraszcza sposób raportowania przez przedsiębiorców ewidencji związanych z podatkiem VAT. Wszystko dlatego, że przedsiębiorcy nie będą składać informacji, które się dublują oraz zmniejszy się liczba dokumentów składanych i przetwarzanych przez Krajową Administrację Skarbową.

Jakie struktury będzie posiadać nowy plik JPK_VAT?

Nowa forma pliku JPK ma zastąpić dotychczasowe deklaracje VAT – 7 oraz VAT – 7K jednym elektronicznym dokumentem, co znacznie ułatwi składanie deklaracji. Nowy plik JPK_VAT, jak już zostało wspomniane, będzie zawierać dwie części – ewidencyjną oraz deklaracyjną. Dodatkowo nową strukturą pliku JPK będą dwa sposoby rozliczenia, które zostały uchwalone w Rozporządzeniu Ministra Finansów Inwestycji i Rozwoju dotyczącego danych zwartych w deklaracjach. Dlatego też obowiązywać będą pliki:

  • JPK_V7M,
  • JPK_V7K.

Pierwszy z nich dotyczy przedsiębiorców składających deklaracje w systemie miesięcznym, a drugi w kwartalnym.

Jakie elementy zawiera nowa struktura JPK_VAT 2020?

Uaktualniona struktura JPK wprowadza nowe elementy do pliku wysyłanego przez przedsiębiorcę do urzędu skarbowego. Będą to informacje dotyczące zakupu i sprzedaży za dany okres i informacje dotychczasowo zawarte w deklaracji VAT – 7 i VAT – 7K. Ponadto nowy JPK będzie łączył elementy:

  • VAT – ZD,
  • VAT – ZT,
  • dodatkowych formularzy dołączanych do deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K.

Ważną zmianą jest również wprowadzenie GTU.

Czym jest GTU i jakie branże obejmuje?

GTU to oznaczenia grup towarów i usług, które muszę się znaleźć na wystawionych fakturach sprzedaży. Istnieję dwa rodzaje GTU, które dzieli się na grupę A i B. Grupa A dotyczy sprzedaży towarów, natomiast B świadczenia usług. Oznaczenia grup towarów w szczególności będzie obejmować branże zajmujące się sprzedażą alkoholu i wyrobów tytoniowych, paliw napędowych różnego rodzaju, samochodów oraz części samochodowych, leków i wyrobów medycznych, czy budynków oraz gruntów. W przypadku usług będą to branże transportowe i gospodarki magazynowej, o charakterze niematerialnym i związane z przenoszeniem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

Jakie informacje będą zawarte w nowej strukturze JPK_VAT 2020?

Podsumowując nową strukturę JPK, w części ewidencyjnej będą zawierane szczegółowe informacje takie jak:

  • wysokość podstawy opodatkowania,
  • wartość sprzedaży bez podatku,
  • wysokość podatku należnego,

W części tej powinny znaleźć się również wprowadzone oznaczone grupy towarów – GTU. Natomiast w części deklaracyjnej mają się znaleźć informacje zawarte w deklaracji VAT – 7 i VAT – 7K oraz informacje niezbędne do wyliczenia podatku należnego i naliczonego oraz VAT. W tej części zawarta będzie również informacja dotycząca wysokości podatku VAT podlegająca zwrotowi oraz sposób dokonania zwrotu.

Artykuł sponsorowany