Strona główna Aktualności Niższy wiek emerytalny już od 1 października 2017 roku

Niższy wiek emerytalny już od 1 października 2017 roku

1448
PODZIEL SIĘ

W dniu 19 grudnia 2016 roku Prezydent RP podpisał ustawę, zgodnie z którą nastąpi obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn już od 1 października 2017 roku.

Obecny stan prawny przewiduje, że wiek emerytalny wynosi 67 lat bez względu na płeć i miał być stopniowo podwyższany.

Prezydencki projekt mówiący o obniżeniu wieku emerytalnego trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 roku, a pierwsze czytanie miało już miejsce na początku grudnia. Natomiast w połowie stycznia komisja polityki społecznej zajęła się publicznym wysłuchaniem projektu. Sejm uchwalił ustawę w listopadzie tego roku (2016), a Senat przyjął ją na początku grudnia.

Zgodnie z założeniami ustawy wiek emerytalny ma zostać obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ma to dotyczyć obu systemów emerytalnych, czyli powszechnego i rolniczego.

Natomiast rolnicy otrzymali możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn do końca 2017 roku. Podobną możliwość otrzymali sędziowie i prokuratorzy (uzależnienie od przepracowanego okresu w tych zawodach).

Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 października 2017 roku, co jest spowodowane kwestiami technicznymi i prawnymi (np. przygotowanie systemów informatycznych). Jednocześnie nowelizacja znosi emerytury częściowe, które miały za zadanie łagodzić podwyższenie czasu przejścia na emeryturę.

Oczywiście po osiągnięciu wskazanego pułapu, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn sami zdecydujemy czy chcemy nadal pracować czy przejść już na emeryturę. Pomocna w podjęciu na pewno będzie informacja z ZUS mówiąca o wysokości naszej emerytury.

Istotne jest także, że obniżenie wieku emerytalnego jest związane z niższym świadczeniem w porównaniu z tym jakie przysługiwałoby na podstawie reformy z 2012 roku. Im zatem później zdecydujemy się na emeryturę, tym większa będzie szansa na wyższe świadczenie. Jest to aktualne szczególnie w stosunku do kobiet, których wysokość emerytury będzie znacząco niższa niż w przypadku mężczyzn. Z tego też powodu odejście na emeryturę w wieku 60 i 65 lat będzie prawem, ale nie obowiązkiem.

Zaznaczyć należy, że jak ostrzegają eksperci może nastąpić obniżenie emerytur nawet o 30% w 2040 roku ze względu na wzrost liczby uprawnionych i brak środków w budżecie.

Nowelizacja zapewnia także zabezpieczenie osób zyskujących na obniżeniu im wieku emerytalnego poprzez ochronę przed zwolnieniem z pracy także po osiągnięciu tego wieku.

Jak zapewnia Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska wysokość emerytury zależy nie tylko od chwili przejścia na emeryturę, ale także od zebranych składek.       

WW.