Strona główna Aktualności Firma przez telefon? Od 1 stycznia br. możesz założyć firmę przez telefon

Firma przez telefon? Od 1 stycznia br. możesz założyć firmę przez telefon

1426
PODZIEL SIĘ

Od 1 stycznia 2017 roku każdy zainteresowany ma możliwość założenia firmy (działalności gospodarczej) przez telefon. Jest to jeden z etapów wdrażania przyjaznej e-administracji.

Numer telefonu, pod który należy zadzwonić to 801 055 088. Infolinia działa w dni powszednie od 8:00 do 16:00, natomiast koszt rozmowy liczony jest wg standardowych stawek u danego operatora.

Rozmowa jest przeprowadzana z konsultantem, który wyjaśnia zasady rejestracji działalności gospodarczej, można mu także przekazać dane niezbędne do wypełnienia wniosku, które wprowadza do systemu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Kiedy rozmowa z konsultantem zostanie zakończona przedsiębiorca powinien otrzymać  sms z numerem wniosku, z którym może zgłosić się do dowolnego urzędu gmin, a tam właściwy urzędnik wydrukuje wniosek i przedłoży do podpisu. Oczywiście przedsiębiorca posiadający profil zaufany lub podpis elektroniczny mogą wykonać całą rejestrację elektronicznie.

Przed przeprowadzeniem rozmowy z konsultantem przyszły przedsiębiorca powinien przygotować podstawowe informacje na temat swojej planowanej działalności takie jak wybrana forma opodatkowania, przedmiot działalności (kod PKD) czy nazwa firmy.

Opisane wyżej usługi są realizowane przez nowoczesne Centrum Pomocy Przedsiębiorcy biznes.gov.pl, a nadzór sprawuje Ministerstwo Rozwoju. Dzięki ich działaniom dostęp do informacji dla przedsiębiorców jest o wiele szerszy, a sami przedsiębiorcy otrzymują pomoc w realizacji spraw związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej.

Strona biznes.gov.pl pozwala zasięgnąć informacji o różnych formach dofinansowania dostępnych dla przedsiębiorców, jak stworzyć biznesplan, gdzie odbyć odpowiednie szkolenia, jakie są szczególne wymogi nakładane na przedsiębiorców.

Pod numerem 801 055 088 można nie tylko zarejestrować firmę, ale także wyjaśnić wszelkie wątpliwości, a także zdobyć informacje o ważnych datach dla przedsiębiorców.

Założenie firmy przez telefon jest o tyle dobre, że jest to funkcja dostępna dla tych, którzy np. nie posiadają dostępu do internetu a zatem nie mogą się zarejestrować do serwisu CEiDG. Możliwe jest także czasowe przerwanie procesu rejestracji i powrót do niego w okresie późniejszym. Część przedsiębiorców ceni sobie także możliwość rozmowy z konsultantem, aby natychmiast wyjaśnić wszystkie powstałe wątpliwości.

Firma przez telefon jest zatem jak najbardziej możliwa…

Stan prawny na dzień 30.05.2017 r.

WW.