Strona główna Aktualności Odszkodowanie za nieudaną operację

Odszkodowanie za nieudaną operację

318
PODZIEL SIĘ
Odszkodowanie za nieudaną operację
Artykuł zewnętrzny

Odszkodowanie za nieudaną operację stanowi coraz częstszy przedmiot procesów sądowych za popełniony błąd medyczny. Wynika to z faktu, że, niestety, przypadki tego rodzaju występują w coraz większej ilości. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo różne, jednak najczęściej wynikają z zaniedbań oraz niezachowania należytej staranności przez personel medyczny. Pocieszający jest fakt, iż w takich przypadkach sądy zazwyczaj biorą stronę pacjenta.

Jeśli więc dotknęło Cię tego rodzaju nieszczęście, jest wysokie prawdopodobieństwo, że wyegzekwujesz w pełni należne Ci prawa. Twoje szanse wzrosną, jeśli uważnie przeczytasz ten artykuł.

Z niniejszego wpisu dowiesz się:

Co to jest operacja?

Na początek muszę Ci wyjaśnić co oznacza pod względem prawnym termin „operacja”.  Otóż: definiuje się ją jako wszelkiego rodzaju czynności chirurgiczne, diagnostyczne lub lecznicze połączone z naruszeniem ciągłości powłok i/lub otwarciem jam ciała.

Jest ona wykonywana na tkankach i narządach, których celem jest usunięcie zmienionych chorobowo tkanek i/lub narządów bądź zniesienie objawów i dolegliwości.

Uff! Taki język prawny może przyprawić o gęsią skórkę… Jednak musisz zdawać sobie sprawę, że jego użycie jest nieodzowne, jeśli chcesz skutecznie dochodzić swoich roszczeń przed sądem!

Używając prostszego słownictwa, operacja stanowi po prostu interwencję chirurgiczną, która ze swej istoty zawsze wiąże się z użyciem odpowiednich narzędzi oraz ingerencją we wnętrze ciała pacjenta. Jest to inwazyjna forma zabiegu medycznego, wymagająca przerwania ciągłości tkanek i skóry z użyciem narzędzia, np. skalpela.

Skoro już wiesz czym jest zabieg operacyjny, możemy przejść do opisania zagadnienia…

Kiedy operacja jest nieudana i jakie są tego skutki?

O nieudanej operacji można mówić wtedy gdy została ona przeprowadzona bez faktycznej konieczności lub została wykonana niewłaściwie, a więc sprzecznie z zasadami sztuki lekarskiej. Jest to na ogół skutkiem niezachowania przez wykonujący ją personel medyczny należytej staranności, która jest bezwzględnie wymagana w takim przypadku. Nieudany zabieg operacyjny zazwyczaj powoduje bardzo duże dolegliwości zdrowotne dla pacjenta, często trwające przez długi okres czasu, a czasem nawet przez całe życie.

Jakie nieudane operacje występują najczęściej?

Najczęściej występujące nieudane operacje to:

  • nieudana operacja cieśni nadgarstka,
  • nieudane operacje kręgosłupa szyjnego,
  • nieudane operacje nosa,
  • nieudana operacja zatok,
  • nieudane operacje plastyczne ,
  • nieudana plastyka powiek dolnych,
  • nieudana witrektomia,
  • nieudana artroskopia barku.

Wszystkie one wiążą się z konkretnymi cierpieniami pacjenta oraz pogorszeniem jego stanu zdrowia, stanowiąc podstawę do dochodzenia przez niego swoich praw.

Czy za nieudaną operację należy się odszkodowanie?

Każda nieudana operacja powoduje, iż dotknięty nią pacjent, jako pokrzywdzony, może ubiegać się o odpowiednie odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Musisz bowiem wiedzieć, że od lekarza wymaga się podwyższonej staranności oraz zachowania odpowiednich standardów postępowania ze względu na profesjonalny charakter jego działań. Od nich przecież zależy zdrowie, a nawet życie pacjenta. Zdrowie jest zaś jednym z dóbr osobistych, które podlegają bezwzględnej ochronie prawnej.

Wykonanie zabiegu operacyjnego w sposób nieprawidłowy, a więc niezgodnie z obowiązującymi zasadami sztuki lekarskiej, stanowi ewidentny błąd medyczny, zaś spowodowany wskutek tego uszczerbek na zdrowiu jest szkodą, za którą można domagać się właściwego odszkodowania oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

O tym, czym jest zadośćuczynienie i odszkodowanie, na jakiej zasadzie przysługują oraz jaka jest podstawa prawna ich dochodzenia napisano obszernie w artykule pt. „Odszkodowania za błędy medyczne”. Z kolei pojęcie błędów medycznych przeanalizowano we wpisie pt. „Błędy w sztuce medycznej – czym są?”. Dopuszczenie do przeprowadzenia nieudanej operacji podlega też odpowiedzialności karnej.

Jaka jest zależność pomiędzy nieudaną operacją a zgodą pacjenta?

Musisz wiedzieć, że każdy pacjent który ma zostać poddany zabiegowi operacyjnemu, uprzednio wyraża na to zgodę. Ma ona postać oświadczenia, że zapoznał się z ryzykiem jakie niesie za sobą operacja, jak również, iż ma świadomość wystąpienia możliwych powikłań, za które lekarz, szpital lub inna placówka medyczna, nie będzie ponosić odpowiedzialności. Podkreślić jednak trzeba iż nie oznacza to, że w przypadku, w którym operacja zostanie przeprowadzona w sposób nieprawidłowy, zgoda taka legalizuje wadliwe czynności zakładu opieki zdrowotnej lub jego personelu. Nie obejmuje ona bowiem zdarzeń spowodowanych błędem medycznym, wynikającym z zawinionego działania personelu medycznego.

W jaki sposób uzyskać odszkodowanie z tytułu nieudanej operacji?

Niestety, ciężar udowodnienia, iż doszło do nieudanej operacji spoczywa na poszkodowanym pacjencie. To Ty więc będziesz musiał dowieść, że zaszła taka właśnie okoliczność.

Tym samym, konieczne będzie wykazanie przez Ciebie, iż do powikłań w zakresie Twojego stanu zdrowia doszło wskutek akurat tego rodzaju zdarzenia, jak również, że nastąpiło ono w wyniku działań konkretnego zespołu operacyjnego, we wskazanej placówce medycznej.

Na szczęście, w procesach sądowych o błąd medyczny obowiązuje zasada, iż pacjent nie musi w sposób całkowicie pewny wykazać związku przyczynowego pomiędzy swoim złym stanem zdrowia a nieudaną operacją. Przyjmuje się bowiem że w przypadkach, w których w grę wchodzą zdrowie i życie człowieka, nie można wymagać udowodnienia całkowitej pewności, lecz co najwyżej wysokiego stopnia prawdopodobieństwa faktu, iż szkoda wynikła z określonego zdarzenia. Oznacza to, że niezbędne jest jedynie dowiedzenie istnienia takiego prawdopodobieństwa, co uznaje się za wystarczające do przyjęcia, iż istniejący związek przyczynowy ma charakter ustalony.

Jakie dowody mogą wykazać powikłania po nieudanej operacji?

Najważniejsze jest wykazanie przez Ciebie, że przed operacją wykonaną w danej placówce medycznej nie byłeś dotknięty powikłaniami w swoim stanie zdrowia, a uległo to zmianie w wyniku jej przeprowadzenia.

Sąd stosuje bowiem domniemanie faktyczne, w myśl którego za podstawę ustalenia ciągu wydarzeń uznaje się jego przekonanie poparte przez powszechną wiedzę i życiowe doświadczenie, że dany związek przyczynowy między tymi zdarzeniami w naturalnych okolicznościach faktycznie występuje.

Bardzo istotnym dowodem, o który powinieneś się bezwzględnie postarać i przedstawić go przed Sądem, będzie prywatna opinia sporządzona przez lekarza specjalistę o Twoim aktualnym stanie zdrowia i doznanym uszczerbku na zdrowiu wskutek nieudanej operacji. Jest on bowiem w stanie w obiektywny sposób określić czy jej negatywne dla Ciebie następstwa są wynikiem błędu operującego lekarza, czy też są to zwykłe, normalnie występujące powikłania pooperacyjne. Jeśli stwierdzi on, że operacja nie została przeprowadzona w sposób zgodny ze standardami aktualnej wiedzy medycznej, uzyskasz naprawdę solidną podstawę do dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej.

Podsumowanie

Podsumowując – uzyskanie przez Ciebie odpowiedniego odszkodowania za nieudaną operację jest bardzo prawdopodobne. Zależy to jednak od tego, czy będziesz postępował w myśl rad udzielonych w tym właśnie wpisie. Jeśli potrzebujesz pomocy – skontaktuj się z kancelarią adwokacką Sochański i Wspólnicy!