Wczoraj tj. 17 lipca br. światło dzienne ujrzał projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja Podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten obok wielu istotnych kwestii obejmuje także głośno już dyskutowaną tematykę klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania – narzędzia pozwalającego organom podatkowym i organom kontroli skarbowej na pominięcie skutków podatkowych czynności prawnych, jeżeli udowodnią, że z dokonania tych czynności nie można było oczekiwać innych istotnych korzyści niż wynikające z obniżenia wysokości zobowiązania podatkowego, zwiększenia straty, podwyższenia nadpłaty lub zwrotu podatku. Jak wynika z treści proponowanego nowego art. 25 a Ordynacji podatkowej – „Unikaniem opodatkowania jest zastosowanie w sposób zamierzony sztucznej konstrukcji prawnej, której głównym celem było uzyskanie nieprzewidzianej w przepisach prawa podatkowego oraz sprzecznej z celem i istotą tych przepisów znacznej korzyści podatkowej przez podmiot tworzący lub współtworzący sztuczną konstrukcję prawną”.
Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy – Ministerstwo wskazuje, iż schematami które mogą prowadzić do unikania opodatkowania są ale nie tylko m.in. konstrukcje z wykorzystaniem zagranicznych podmiotów holdingowych (cypryjskich, słowackich czy luksemburskich), zagranicznych fundacji, trustów, czy podmiotów działających w tzw. rajach podatkowych.
Klauzula ta, a w szczególności możliwy sposób jej interpretowana przez organy podatkowe budzi już od jakiego czasu niepokój wśród prawników oraz doradców podatkowych.
Z projektem ustawy oraz uzasadnieniem można się zapoznać na stronie Rady Podatkowej Lewiatana.
Projekt ten znajduje się obecnie na etapie konsultacji i uzgodnień.
WW.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/