Z dniem 1 grudnia 2015 r. oraz z dniem 15 kwietnia 2016 roku weszły w życie kolejne zmiany do Ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednol. Dz. U. z 2013 r., poz. 1410 ze zm.) w zakresie znaków towarowych. Ustawy wprowadzające zmiany to Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1266) oraz Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2015 r., poz. 1615).
Wprowadzone zmiany we własności przemysłowej w 2016 r. mają na celu uściślić sprawy dotyczące udzielania patentów na wynalazki, przyznawania praw ochronnych na wzory użytkowe i znaki towarowe oraz praw ochronnych na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych i oznaczenia geograficzne, a także zmiany w procedurze uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy.
Zmiany mają prowadzić m.in. do złagodzenia kryterium nowości wynalazku. Dzięki nowym przepisom wprowadzono możliwość uzyskania patentu także w okresie kolejnych 6 miesięcy od dnia ujawnienia wynalazku przez osobę trzecią, w przypadku gdy ujawnienie to stanowiło oczywiste nadużycie w stosunku do przedsiębiorcy zgłaszającego wynalazek w Urzędzie Patentowym. Z pewnością nowe przepisy pozwalają przedsiębiorcom uzyskanie ochrony patentowej, gdy nie zabezpieczyli się należycie przed wcześniejszym ujawnieniem ich wynalazku przez osoby trzecie.
Nowe przepisy wprowadzają instytucję listu zgody, który umożliwia zarejestrowanie znaku towarowego, który był podobny do znaku wcześniej zgłoszonego lub już zarejestrowanego na rzecz innej osoby, o ile inna osoba wyraziła na to pisemną zgodę. Pod rządami poprzednich przepisów Urząd Patentowy zobligowany był do odmowy zarejestrowania podobnego znaku.
Zmiany we własności przemysłowej w 2016 r. obejmować będą także możliwość kumulatywnej ochrony wzorów przemysłowych i majątkowych praw autorskich. Dzięki tym przepisom ochrona wzorów przemysłowych, które są jednocześnie utworem w myśl przepisów prawa autorskiego, ma trwać nadal po wygaśnięciu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Jednakże za każdym razem należy pamiętać o uregulowaniu korzystania ze wzorów także na gruncie przepisów prawa autorskiego.
Dodatkowo właściciel wzoru przemysłowego uzyska ochronę we wskazanych przez niego krajach za pomocą jednego zgłoszenia w biurze międzynarodowym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).
Istotną zmianą w przepisach jest także sprzeciwowy model postępowania w sprawie udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe. Oznacza to, że uprawniony z wcześniejszego prawa ma prawo zgłosić sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego w terminie 3 miesięcy(termin zawity, czyli nie podlega przywróceniu) od dnia ogłoszenia o zgłoszeniu takiego znaku. Ponadto Urząd Patentowy jest zobowiązany do poinformowania podmiotów dokonujących zgłoszeń o istnieniu identycznych lub podobnych znaków towarowych, a mogących stanowić podstawę sprzeciwu.
WW.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/