Strona główna Aktualności Zmiany w zakresie obrotu paliwami ciekłymi z zagranicą – plany MF

Zmiany w zakresie obrotu paliwami ciekłymi z zagranicą – plany MF

987
PODZIEL SIĘ

Ministerstwo Finansów zapowiada zmianę zasad pobierania podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie obrotu paliwami ciekłymi z zagranicą. Prace nad pakietem paliwowym dobiegają końca, a zmiany w zakresie obrotu paliwami ciekłymi z zagranicą mają dotyczyć powstawania obowiązku zapłaty podatku.

Obecne przepisy zakładają, że obowiązek zapłaty podatku przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu paliwa pojawia się po sprzedaży paliwa w kraju. Tymczasem Resort Finansów zapowiada wprowadzenie obowiązku zapłaty przez podmiot dokonujący takiego nabycia podatku, który byłby już wymagalny z chwilą zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy lub przemieszczenia wyrobów na teren kraju poza tą procedurą (gdy towar został fizycznie sprowadzony do kraju).

Dodatkowo w sytuacji nabycia realizowanego poprzez składy podatkowe i zarejestrowanych odbiorców – te podmioty byłyby płatnikami VAT. Planowane jest także wprowadzenie zmiany polegającej na wskazaniu, że podmioty prowadzące składy podatkowe i zarejestrowani odbiorcy mają możliwość stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu paliw silnikowych tylko w przypadku podmiotów krajowych lub zagranicznych podmiotów prowadzących działalność poprzez oddziały zlokalizowane na terenie Polski.

Zmiany te mają uszczelnić pobór podatku VAT w zakresie obrotu paliwami ciekłymi z zagranicą tak aby każda próba oszustwa doczekała się szybkiej reakcji organów podatkowych. Zgodnie z udostępnionymi informacjami planowany dochód budżetu państwa już w pierwszym roku obowiązywania ustawy to 2,5 mld zł, który ma sukcesywnie wzrastać do kwoty 27,7 mld zł w okresie 10 lat od wejścia w życie ustawy.

Niezależnie od powyższego Ministerstwo Finansów chce, aby koncesje na obrót paliwami z zagranicą były przyznawane tylko podmiotom z siedzibą na terytorium kraju lub takim, jakie zarejestrują w kraju oddział i za jego pośrednictwem będą sprowadzać paliwo.

Uchwalenie ustawy wprowadzającej zmiany w zakresie obrotu paliwami ciekłymi w zagranicą przewidywane jest na czerwiec br.

 

WW.