Strona główna Aktualności Zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania 2016

Zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania 2016

1833
PODZIEL SIĘ

W dniu 26 lipca 2016 roku Minister Finansów udzielił odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą negocjowanych i planowanych zmian w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania z takimi krajami jak Rosja, Francja, Brazylia czy Hiszpania. Zapytanie dotyczyło także przyczyny braku ratyfikacji przez USA umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską z 2013 roku.

Według informacji Ministra finansów Polska bardzo prężnie działa przy pracach OECD nad stworzeniem wielostronnego instrumentu „Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties” (czyli Konwencja). Przede wszystkim prace te mają na celu stworzenie mechanizmów utrudniających dokonywanie międzynarodowych transferów zysków do krajów, gdzie stosowane są preferencyjne stawki podatkowe. Czyli celem prac jest uszczelnienie systemów podatkowych państw.

Dodatkowo Polska bierze udział w ramach OECD w kreacji międzynarodowej konwencji w ramach projektu Base Erosion Profit Shifting (BEPS) mającego przeciwdziałać unikaniu opodatkowania.

Obecnie polskie Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad zmianą umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania mają prowadzić m.in. do likwidacji ze wszystkich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania klauzuli fikcyjnego zaliczenia, która jest używana w schematach agresywnego planowania podatkowego. Wymaga to na chwilę obecną renegocjacji umów z Filipinami, Kuwejtem i Maroko. Ministerstwo Finansów dąży także do wprowadzenia w nowych umowach klauzuli nieruchomościowej. Celem tej klauzuli ma być zapobieżenie unikaniu opodatkowania dochodów ze zbycia nieruchomości w państwie jej położenia w wyniku tworzenia spółek nieruchomościowych z udziałem zagranicznym i sprzedaż udziałów w tych spółkach nierezydentom. Ministerstwo Finansów chce także wprowadzić w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania tzw. klauzule antyabuzywne, czyli takie jak ogólne klauzule przeciwko unikaniu opodatkowania lub tzw. principal purposes test. Ponadto chce także rozszerzyć umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania o pełną klauzulę wymiany informacji, co wyłączy możliwość stosowania tajemnicy bankowej.

Zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą być zatem dość istotne.

WW.