Jak było?
Do 14 stycznia 2015 r. zakładając podmiot podlegający wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego konieczne było dołączenie do wniosku o wpis uwierzytelnionych notarialnie lub też złożonych przez sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu – wzorów podpisów osób uprawnionych do reprezentowania takiego podmiotu oraz prokurentów. Oczywista każda zmiana osób reprezentujących wiązała się z analogicznym warunkiem tj. dołączeniem wzorów podpisów zmienionych osób.
W przypadku spółek zakładanych w trybie internetowym S-24 wzory osób uprawnionych do reprezentacji musiałyby być złożone do sądu (bez dodatkowej opłaty) w terminie 7 dni licząc od dnia wpisu spółki „internetowej” do KRS.
Regulacje w tych zakresach zawierały art. 19a ust. 1 -2a) Ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym ( Dz. U. Nr 121, poz. 769 ze zmianami).
Jak jest obecnie?
Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 poz. 4) uchyliła ww. art. 19a ust. 1 – 2a) ustawy o KRS. Obecnie zatem od 15 stycznia 2015 r. nie ma już obowiązku załączania do wniosku o wpis lub zmianę potwierdzonych wzorów podpisów osób reprezentujących dany podmiot. Ustawodawca jak widać doszedł do przekonania, że wzory podpisów nie spełniały swojej funkcji ochronnej i postanowił wyeliminować obowiązki w tym zakresie.
Przedmiotowa ustawa wprowadziła natomiast w zamian inny obowiązek. Mianowicie zgodnie z nowym brzmieniem art. 19a ust. 5 ustawy o KRS „Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć zgodę tych osób na ich powołanie. Wymogu tego nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki”.
W konsekwencji rejestrując nowy podmiot – bądź też na zasadzie analogii – dokonując określonych personalnych zmian – podmiot zobowiązany będzie do dołączania do wniosku o wpis lub zmianę zgody: 1) osób prezentujących podmiot, 2) prokurentów, 3) likwidatorów – na pełnienie tych funkcji. Wyjątkiem będą sytuacje, w których: 1) zgoda została wyrażona w np. w protokole rady nadzorczej lub zgromadzenia wspólników/akcjonariuszy w której dana osoba została powołana do pełnienia określonych funkcji, 2) dana osoba sama podpisała wniosek o wpis, albo udzieliła pełnomocnictwa do jego podpisania.
WW.