W dniach 11 i 12 października 2013 r. odbyła się już czternasta edycja Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej, zorganizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland. W tym roku organizatorzy skupili uwagę na problemie nadużyć prawa podatkowego. Wydarzenie to miało miejsce w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników i prelegentów. Jej wyjątkowy charakter podkreśla fakt, iż została objęta patronatem honorowym Jana Rostowskiego, Ministra Finansów, prof. Andrzeja Rzeplińskiego, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Stanisława Dąbrowskiego, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, prof. Romana Hausera, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Tomasza Michalika, Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
W gronie prelegentów znaleźli się: dr Piotr Karwat z Uniwersytetu Warszawskiego, który wygłosił prelekcję wprowadzającą o istocie obejścia prawa podatkowego, dr Krzysztof Winiarski, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Jerzy Martini, doradca podatkowy, dr Adam Bartosiewicz, który omówił problem odpowiedzialności karnej skarbowej w kontekście planowanej klauzuli o unikaniu opodatkowania. Ponadto swoje prelekcje wygłosili: prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego, Cezary Krysiak, dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej Ministerstwa Finansów, dr Artur Mudrecki, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Krystyna Kleiber, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oraz dr Aleksander Werner ze Szkoły Głównej Handlowej.
Podczas Konferencji referat wygłosiła również laureatka Konkursu na wystąpienie, Małgorzata Jarosławska z Uniwersytetu Warszawskiego. Temat jej pracy dotyczył obejścia prawa przy wystawianiu faktur za dostawy i usługi, w świetle orzecznictwa i dyrektyw TSUE.
Konferencja nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie jej Partnerów. Tym razem w wydarzenie zaangażowali się: Firma Deloitte, której przedstawiciel, Paweł Mikuła, menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego, wygłosił interesującą prelekcję na temat formy i treści w opodatkowaniu VAT, Kancelaria Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, którą reprezentował mecenas Sławomir Łuczak. W swoim referacie zaprezentował praktyczne aspekty obrony przed zarzutem obejścia prawa w postępowaniu podatkowym. W konferencji wziął udział Michał Goj, dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego w Firmie EY, który zaprezentował praktyczne doświadczenia dotyczące generalnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.
Partnerem Konferencji była także Firma MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, reprezentowana przez jednego z Partnerów, panią Justynę Bauta – Szostak, która omówiła kwestię uzasadnionego celu gospodarczego przy restrukturyzacji przedsiębiorstw.
Prelekcję podsumowującą wygłosił mecenas Andrzej Dębiec, Partner w Kancelarii Hogan Lovells. Interesująco omówił problematykę optymalizacji podatkowej jako legalnej metody na obniżanie podatków.
Podczas Konferencji rozwinęła się żywa dyskusja, padło wiele trudnych i podchwytliwych pytań. Dyskusja niekiedy znacząco się przedłużała, nad czym panowali moderatorzy: redaktor Paweł Rochowicz z Dziennika Rzeczpospolita i Paweł Szaleniec, Senior ELSA Poland.
Nasz portal był partnerem medialnym wydarzenia.
W Konferencji wzięło udział ponad 120 uczestników – zarówno studentów, jak i praktyków, których z pewnością zachęcił fakt, iż Konferencja została uznana przez Oddział Mazowiecki Krajowej Izby Doradców Podatkowych za szkolenie zawodowe. Wszyscy zgodnie uznali, iż Konferencja była zorganizowana na najwyższym poziomie. Padły liczne pytania o kolejną edycję i jej tematykę, co potwierdza, że wydarzenie cieszy się znaczącym prestiżem i zainteresowaniem, nad którego wizerunkiem Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland intensywnie pracuje.
Organizatorom gratulujemy a zainteresowanych zapraszamy za rok !