Ministerstwo Finansów zadeklarowało chęć utworzenia dwóch wykazów: wykaz podatników wykreślonych z rejestru VAT oraz wykaz tych, którym odmówiono zarejestrowania i przywróconych do rejestru.
Jak wiadomo od stycznia 2017 roku urząd skarbowy nabył nowe narzędzia prawne, które umożliwiają wykreślanie czynnych podatników z rejestru VAT. Pisaliśmy już o tym na naszym portalu. W styczniu działania te nabrały rozpędu i wykreślonych zostało ponad 5 tysięcy firm. Pod lupę wzięto przede wszystkim firmy podejrzane o nieprowadzenie przez nich działalności gospodarczej.
Według przepisu art. 96 ust. 9 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jend. Dz. U. z 2016 r., poz. 710 z późn. zm.) urząd skarbowy ma prawo dokonać wykreślenia podatnika z rejestru VAT w sytuacji, gdy:
- podatnik nie istnieje;
- nie ma możliwości skontaktowania się z podatnikiem albo jego pełnomocnikiem;
- podatnik lub jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania organu podatkowego.
Jednakże art. 96 ust. 9a ustawy o VAT poszerza możliwość wykreślenia podatnika z rejestru VAT o kolejne przyczyny takie jak:
- zawieszenie działalności na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy,
- brak złożenia pomimo zobowiązania deklaracji VAT przez kolejnych 6 miesięcy lub dwa kwartały,
- sytuacja, w której w deklaracjach złożonych przez kolejnych 6 miesięcy lub 2 kwartały podatnik nie wykazał sprzedaży lub nabycia towarów lub usług z kwotami podatku do odliczenia,
- podatnik miał świadomość lub podejrzenie, że jego kontrahenci, z którymi współpracował bezpośrednio lub pośrednio, brali udział w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu osiągnięcia korzyści podatkowej.
Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowe wykazy pozwalające weryfikować status swoich kontrahentów. Obecna wyszukiwarka pozwala skontrolować, czy dany podmiot jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Tymczasem nowy wykaz będzie można zaimplementować do własnych narzędzi informatycznych. Pozwoli to na automatyzację procesu sprawdzania, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.
Problem sprawia przede wszystkim stan zarejestrowanych i wykreślonych, który ciągle ulega zmianie. Dlatego kontrola statusu kontrahenta powinna być dokonywana na moment zawarcia transakcji (a jeśli w tym momencie dany podmiot znajdzie się na liście podmiotów wykreślonych czyli nie jest czynnym podatnikiem VAT) to należy stwierdzić, że nie ma prawa wystawić faktury.
Natomiast gdy na dzień wystawienia faktury kontrahent będzie się znajdował w rejestrze podatników VAT oraz spełniać będzie inne przesłanki pozwalające na odliczenie podatku naliczonego to podatnik taki zachowywać będzie prawo do odliczenia VAT.
WW.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/