Strona główna Ogólna Wakacyjne marzenia na kredyt?

Wakacyjne marzenia na kredyt?

857
PODZIEL SIĘ

Wielkimi krokami zbliża się okres urlopów. Każdy z nas czeka na ten moment z niecierpliwością. Chcemy spędzić czas z bliskimi i choć na chwilę zapomnieć o problemach oraz codziennej rutynie. Pragniemy zwiedzać, podróżować i poznawać świat. Kuszą nas coraz bardziej otwarte granice, coraz tańsze bilety lotnicze, propozycje last minute i… oferty szybkich pożyczek gotówkowych na spełnienie wakacyjnych marzeń. Gdy nie mamy pieniędzy wystarczających na realizację wakacyjnych marzeń coraz częściej sięgamy po kredyt lub pożyczkę.

Warto jednak pamiętać, że wzięcie kredytu w sposób spontaniczny i nieprzemyślany może sprawić, że konsekwencje finansowe wymarzonych wakacji mogą bardzo szybko zamienić się w kulę u nogi.
Jak tego uniknąć? Najważniejsze to…

Chłodna kalkulacja mimo upalnych dni

Sami najlepiej wiemy, ile zarabiamy i jakie mamy wydatki. Przed wzięciem pożyczki warto sobie zadać pytanie: czy w ogóle jej potrzebuję? Nie pozwól, aby reklama kredytu bankowego skłoniła cię do szybkich i pochopnych wyborów. To Ty podejmujesz decyzję i doskonale znasz swoje potrzeby. Bierz kredyt tylko wtedy, gdy masz stabilną sytuację finansową i wiesz, że budżet domowy pozwoli Ci go regularnie spłacać. Nie ma nic gorszego niż przeliczenie się z własnymi możliwościami. Postępowanie w myśl zasady, że „jakoś to będzie” to pierwszy krok, aby wpaść w spiralę zadłużenia, z której nie ma łatwej ucieczki.
Jeśli uznasz, że bez pożyczki się nie obejdzie, bo nie zamierzasz rezygnować z podróży życia, to warto zastanowić się nad wysokością kredytu. Pamiętajmy też, żeby dokładnie czytać regulamin banku, zapoznać się z oprocentowaniem. Pożyczaj tyle, ile musisz i nic ponad to, ponieważ…

Mała pożyczka, to mniejszy problem

Marzy Ci się nurkowanie w Chorwacji? Marzenia są po to, aby je spełniać. Ale pamiętaj, że dzięki gruntownemu przemyśleniu i zaplanowaniu wakacji możesz wiele zaoszczędzić. Przecież do rozpoczęcia przygody nurkowej nie potrzebujesz własnego sprzętu. Można go na miejscu wypożyczyć. Na pewno wyjdzie taniej. Chcesz wędkować na Mazurach? Nie musisz kupować do tego łodzi czy pontonu. Wystarczy je wynająć i to na dodatek dzieląc koszty z przyjaciółmi. Staraj się minimalizować wydatki, kalkuluj i myśl, a na pewno uchroni Cię to przed zbędnymi problemami.
„Pamiętajmy, że wzięcie każdej pożyczki, nawet niewielkiej, wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli z jakiegoś powodu przestajemy płacić raty, powinniśmy liczyć się z konsekwencjami. Nasze dane z informacją o zadłużeniu mogą trafić do biura informacji gospodarczej. To może utrudnić pozyskanie nowego kredytu, zakupy na raty czy kupno telefonu na abonament” – mówi Edyta Szymczak, Prezes Zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A., należącego do Grupy KRUK i jednego z trzech działających w Polsce biur informacji gospodarczej.

Kto pyta, nie błądzi i …nie przepłaca

Zastanów się, czy wakacje poza sezonem nie są lepszym rozwiązaniem. Wyjazd we wrześniu będzie tańszy od tego w lipcu i w sierpniu. Warto sprawdzić ofertę noclegową i wypytać o szczegóły. Hotele muszą walczyć o klientów po sezonie, więc obniżają ceny. Podczas planowania wakacji użyj internetu poszukując specjalnych okazji. Niektóre serwisy internetowe oferują atrakcyjne zniżki na wakacje ponieważ są partnerami kurortów. Trzeba być pomysłowym, dociekliwym i negocjować. Po co przepłacać, zwłaszcza jeśli pieniądze pochodzą z kredytu? Teraz liczy się każda złotówka.

Jeśli będziesz przebywać za granicą, to unikaj długich rozmów telefonicznych z bliskimi w Polsce. Ceny w roamingu sa wysokie, a zaoszczędzone w ten sposób środki będziesz mógł przeznaczyć na spłatę kolejnej raty. Coraz więcej miejsc publicznych udostępnia darmowy Internet, więc nie musisz zrywać kontaktu z rodziną.

Analizuj promocje i okazje. Pamiętaj, że wiele osób utrzymuje się z turystów i „poluje” na ludzi niezorientowanych w lokalnych realiach. Nie daj się omamić, nie kupuj rzeczy zbędnych, targuj się.

Jeśli samodzielnie planujesz podróż samolotem, to sprawdzaj oferty różnych przewoźników z wyprzedzeniem i staraj się rezerwować loty w środku tygodnia. Te są zazwyczaj tańsze od tych weekendowych. Przy odrobinie szczęścia możesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na jednym bilecie.

Unikaj płacenia kartą kredytową za granicą, jeśli twój bank pobiera od tej czynności opłaty (sprawdź to najpierw!). Koszt obsługi takiej transakcji może być wyższy niż zapłata gotówką kupioną w kantorze.

Płacenie kartą przy codziennych zakupach samo w sobie bywa kosztowniejsze. Dużo łatwiej wydawać nam wirtualne pieniądze, których nie widzimy, a więc mimowolnie kupujemy więcej. Przy używaniu kart najważniejsza jest samokontrola.

Nawet, jeśli okaże się, że przeliczyliśmy się z własnymi możliwościami finansowymi i po wakacyjnym szaleństwie nie starczy nam na regulowanie bieżących płatności, nie panikujmy. Dokładna ocena sytuacji i skrupulatne planowanie wydatków w kolejnych miesiącach na pewno pomoże wyjść na prostą. „Jeśli w sprawie naszego długu odezwie się wierzyciel (któremu jesteśmy winni pieniądze) lub reprezentująca go firma windykacyjna, nie unikajmy kontaktu. Szczera rozmowa i wspólne znalezienie najbardziej dogodnej formy spłaty zaległości pomogą uporać się z problemem. Coraz częściej stosowanym sposobem na tego rodzaju kłopoty finansowe jest porozumienie z wierzycielem i spłata zadłużenia w dogodnych ratach, które są do udźwignięcia przez domowy budżet. Gdy nie stać nas na jednorazową spłatę zadłużenia, warto samemu zaproponować taka ugodę” – przekonuje Piotr Krupa, Prezes Zarządu KRUK S.A., największej polskiej firmy zarządzającej należnościami.

Oszczędzanie pieniędzy jest jedną z tych rzeczy, o których łatwiej się mówi, niż je robi. Ale przecież nikt nie mówił, że to będzie łatwe. Korzyści z oszczędzania są jednak jasne dla każdego. Powodzenia.


Jeśli zgromadziłeś pieniądze na podróż marzeń, wydaj je w biurze, którego rzetelności jesteś pewien. Warto sprawdzić, komu powierzasz swoje pieniądze, żeby na wakacyjnej wycieczce nie zostać na lodzie. Aby dowiedzieć się, czy nasze biuro figuruje w Rejestrze Dłużników ERIF, można skorzystać z internetowego serwisu www.infokonsument.pl.
W połowie czerwca 2012 roku w Rejestrze Dłużników ERIF figurowały dane o zadłużeniu 155 biur podróży.