W poprzednim artykule pt. Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej: Spółka cywilna (1) zawarliśmy podstawowe informacje na temat spółki cywilnej. Dziś słów kilka na temat podstawowego dokumentu – a zatem co powinna zawierać umowa spółki cywilnej?
Nazwa spółki
Nazwa nowopowstałej spółki powinna zawierać imiona i nazwiska jej wspólników z dopiskiem „S.C,”. Można także dodatkowo zamieścić nazwę spółki. Będzie ona wtedy odzwierciedlała charakter jej działalności. Powyższe potwierdza interpretacja indywidualna wydana w dniu 22 marca 2018 r., (znak: 0111-KDIB3-1.4018.1.2018.3.KO). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził w niej: „Prawidłowe oznaczenie spółki cywilnej składa się z wymienienia jej wszystkich wspólników i dodania wzmianki o spółce cywilnej.(…) Umieszczanie w oznaczeniu spółki cywilnej elementów abstrakcyjnych czy też fantazyjnych jest dozwolone, jednak mogą one mieć tylko charakter dodatkowy, znajdujący się obok podstawowego oznaczenia spółki.”
Przykład zapisu w umowie:
Wspólnicy będą prowadzić działalność gospodarczą pod nazwą: Usługi porządkowe „ Zawsze czysto”, A.Nowak, B.Kowalska, – Spółka cywilna.
Sprawdź:
Interpretacja przepisów prawa podatkowego (2) https://lexagit.pl/interpretacja-przepisow-prawa-podatkowego-2/
Siedziba spółki
Spółka cywilna nie ma siedziby, ponieważ nie jest przedsiębiorcą. W umowie spółki należy zatem podać miejscowość, w której wspólnicy prowadzą swoją działalność. W ten sposób zostanie określona właściwość miejscowa organów administracyjnych oraz sądu w sprawach istotnych dla spółki.
Przykład zapisu w umowie:
- Siedziba Spółki znajduje się w Chrzanowie.
- Działalność Spółki będzie prowadzona na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedmiot działalności gospodarczej spółki
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – Dz.U. 2007.251, 1885 z późn. zm. w umowie spółki cywilnej należy wpisać rodzaj wspólnie wykonywanej działalności gospodarczej. Powinien on być zgodny z obowiązującą Polską Klasyfikacją Działalności (PKD 2007). [1] Kod PKD jest potrzebny w celu późniejszego nadania spółce numeru REGON i NIP.
Przykład zapisu w umowie:
1.Przedmiotem wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej jest ………………….., PKD ………………….
Wkłady wnoszone przez wspólników
Zgodnie z art. 861 par. 1 K.c. wkładem wnoszonym do spółki może być własność, inne prawo albo świadczenie usług.
Przykłady:
- wkład pieniężny (gotówka),
- wkład niepieniężny w postaci prawa własności ruchomości (np. samochodu osobowego, laptopa),
- przeniesienie własności nieruchomości (aport nieruchomości), [2]
- świadczenie przez wspólnika pracy na rzecz spółki (np. prowadzenie księgowości).
Wartość wkładów poszczególnych wspólników należy dla celów podatkowych określić w umowie spółki. Należy podkreślić, że wkład wspólnika wchodzi do wspólnego majątku wspólników. Zostaje objęty współwłasnością łączną i służy do prowadzenia firmy. Nie wchodzi nigdy do majątku spółki, gdyż spółka cywilna nie ma osobowości prawnej. Z art. 863 par. 1 K.c. wynika, że wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. Nie może także domagać się podziału wspólnego majątku wspólników.
Prowadzenie spraw spółki i jej reprezentacja
Umowa spółki powinna także regulować kwestie podejmowania decyzji w spółce oraz reprezentowania jej na zewnątrz (występowanie w imieniu spółki wobec osób trzecich) np. w sądzie lub w urzędzie skarbowym). W tym celu wspólnicy mogą ustalić jednakowy zakres uprawnień lub je rozdzielić.
Przykład zapisu w umowie:
- Każdy Wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki.
- Każdy Wspólnik reprezentuje spółkę jednoosobowo w relacji z innymi podmiotami.
Pozostałe zapisy zawarte w umowie spółki cywilnej zostaną omówione w kolejnej części artykułu.
Podstawa prawna:
– art. 860 – 875 Kodeksu cywilnego
Objaśnienie:
[1] GUS: Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2007) https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkd_07/pkd_07.htm (dostęp w dniu 19 października 2018 r.)
[2] Zgodnie z art. 158 K.c. umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Stan prawny na 19 października 2018 roku
Wanda Książek – współpracownik Portalu
ZOBACZ E-BOOK ZWIĄZANY Z TEMATEM:
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/