Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji tajemnice przedsiębiorstwa stanowią informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa, które posiadają wartość gospodarczą, są niejawne oraz chronione przez przedsiębiorcę.
Sprawdź: Tajemnice przedsiębiorstwa – co to takiego?
Umowa o zachowaniu poufności znana jako NDA (z j.ang. non-disclosure agreement) ma na celu ochronę informacji poufnych przed przekazaniem ich konkurencji.Umowa o zachowaniu poufności nie posiada swojej definicji prawnej. Należy do umów nienazwanych i jest zawierana na mocy zasady swobody umów. W tym miejscu istotny jest art. 353(1) Kodeksu cywilnego (k.c.) zgodnie z którym strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W ramach tej umowy strony zobowiązują się zachować w tajemnicy informacje niejawne przekazywane w czasie współpracy.
Poufne informacje a NDA?
Jak wskazuje orzecznictwo:
„ochronie podlega każda informacja bez względu na jej charakter, a więc informacja handlowa (np. lista dostawców, klientów), informacja techniczna (np. projekty nieopatentowanych rozwiązań technicznych, modele rozwiązań technicznych), informacja technologiczna (np. sposoby produkcji, system sprawdzania jakości) lub organizacyjna (np. prognozy sprzedaży, system dystrybucji, procedury wewnętrzne, zasady organizacji i zarządzania, wynagrodzenia wypłacane pracownikom)”- tak Sąd Okręgowy w Warszawie w uzasadnieniu wyroku z dnia 23 marca 2018 r., sygn. akt XXIII Ga 2237/17
Z kim powinna być podpisana umowa o zachowaniu poufności?
Umowa o zachowaniu poufności jest osobną umową do zawieranej umowy głównej np. umowy o pracę. Może być jednak podpisana także całkowicie samodzielnie, zawsze wtedy gdy przekazywane są informacje poufne, które powinny być chronione.
Umowa o zachowaniu poufności może być w szczególności zawarta z osobami zatrudnionymi na umowie o pracę lub umowy cywilnoprawne, współpracownikami, podwykonawcami, firmami IT, firmami księgowymi, potencjalnymi inwestorami (np. przed dokonaniem audytu prawnego tzw. due diligence), a także jednoosobowymi przedsiębiorcami.
Co powinna zawierać umowa o zachowaniu poufności?
Jak wskazuje piśmiennictwo umowa NDA:
„powinna określać:
1) definicję informacji poufnych,
2) długość trwania okresu poufności,
3) obowiązki związane zachowaniem poufności, takie jak oznaczenie plików i dokumentów odpowiednią klauzulą, oraz inne środki bezpieczeństwa związane np. z przechowywaniem danych w chmurze obliczeniowej,
4) warunki dostępu do informacji poufnych przez pracowników i współpracowników stron umowy,
5) ochronę otrzymującego poufne informacje w przypadku pozyskania informacji poufnych z innego źródła,
6) określenie skutków prawnych niedochowania poufności, w postaci kary umownej,
7) wskazanie działań, które powinny zostać podjęte po ustaniu okresu związania umową (np. zniszczenie przekazanych danych)” – tak M. Załucki (red.), Kodeks cywilny. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2023 w komentarzu do art. 72[1] Kodeksu cywilnego.
Istotne
Umowa o zachowaniu poufności może być zawarta w zwykłej formie pisemnej ( art. 78 § 1 k.c.) lub elektronicznie (art. 78 [1] § 1 k.c.). Nie powinna być zawierana na czas nieoznaczony, ponieważ na podstawie art. 365[1] k.c. zobowiązanie bezterminowe może być wypowiedziane. Oznacza to możliwość ujawnienia informacji poufnych zawartych w umowie NDA.
Zobacz także: Umowa o zachowaniu poufności – najważniejsze informacje
Podstawa prawna:
Art. 11 ust. 2 Ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. 2022.1233)
Art. 72[1], art. 78 § 1, art. 78 [1] § 1, art. 353[1] art. 365[1] Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2022.1360)
Stan prawny na dzień 19 czerwca2023 roku
Małgorzata Gach
Wanda Książek