Leasing jest bardzo dogodną formą finansowania dla przedsiębiorców. Charakteryzuje się bardzo niewielką ilością wymogów do spełnienia, co sprawia, że umowa leasingowa jest znacznie chętniej wybierana niż kredyt inwestycyjny. Co więcej, w przypadku utraty płynności finansowej istnieje możliwość przeniesienia zobowiązań leasingowych na inny podmiot, co dodatkowo przemawia na korzyść leasingu. Jednak największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskania ulg podatkowych. Wydatki ponoszone przez przedsiębiorcę z tytułu opłat leasingowych można wkalkulować w koszty przedsiębiorstwa i odliczyć od podatku dochodowego. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie wynikają z tej formy finansowania, warto przyjrzeć się szczegółowym wymogom, jakie stawiane są umowom leasingu.
Na początek… Na czym polega umowa leasingowa?
Najprościej ujmując, w ramach leasingu jedna ze stron umowy (finansujący) zobowiązuje się przekazać rzecz do korzystania drugiej stronie (korzystający) na pewien określony w umowie czas, w zamian za uiszczanie opłat leasingowych.
Umowa leasingowa – jakie przepisy regulują ten rodzaj umowy?
Umowa leasingowa (umowa leasingu) przez długi czas nie była odrębnie uregulowana w aktach normatywnych. Należała wtedy do tak zwanego katalogu umów nienazwanych i podlegała ogólnym przepisom prawa cywilnego. Dopiero po nowelizacji z 9 grudnia 2000 r. doczekała się uregulowania przepisami Kodeksu Cywilnego. O aspektach umów leasingowych traktuje szczegółowo art. 709. Określa on prawa i obowiązki finansującego i korzystającego oraz wszelkie cywilnoprawne aspekty umów leasingowych.
Oznaczenie stron w umowie leasingu:
- Zbywca – producent bądź sprzedawca, od którego finansujący nabywa rzecz, będącą przedmiotem umowy leasingu
- Finansujący – zobowiązuje się nabyć rzecz od zbywcy i oddać korzystającemu do używania lub pobierania pożytków na czas określony w umowie.
- Korzystający – zobowiązuje się uiścić opłatę za użytkowanie przedmiotu w wysokości rat określonych w umowie.
Umowa leasingowa – jakie są obowiązkowe elementy tego rodzaju umowy?
Zgodnie z postanowieniami ustawy, umowa leasingowa zawierana jest na czas określony w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Warto jednak zwrócić uwagę, że przepisy te są jeszcze bardziej zaostrzone w przypadku nieruchomości – wtedy to należy dodatkowo sporządzić akt notarialny. Jest tak w szczególności wówczas, gdy umowa leasingowa zawiera opcję zakupu nieruchomości przez korzystającego.
Obowiązkowe elementy umowy leasingu wyszczególniono poniżej.
- Oznaczenie stron i przedmiotu umowy,
- Zakres praw i obowiązków każdej ze stron,
- Wynagrodzenie leasingowe – koniecznym jest określenie wysokości rat leasingowych, terminów płatności oraz wysokości opłaty przygotowawczej,
- Wypowiedzenie umowy leasingu – może być dokonane wyłącznie przez finansującego
Do elementów nieobowiązkowych umowy leasingu należą:
- Ubezpieczenie umowy leasingu – wartość, zakres i suma ubezpieczenia,
- Opcja leasingowa – przewidująca przeniesienie własności przedmiotu leasingu na korzystającego po zakończeniu umowy.
Podsumowując…
Zawierając umowę leasingu, warto zwrócić uwagę na jej prawidłową formę, gdyż ustawodawca przewiduje surowe wytyczne w tym względzie. Należy również podkreślić, że umowa leasingowa obowiązkowo powinna obejmować: oznaczenie stron umowy, wypowiedzenie, zakres praw i obowiązków każdej ze stron i wysokość rat leasingowych. Do elementów dodatkowych, które strony mogą chcieć uwzględnić w umowie należy ubezpieczenie umowy leasingu oraz opcja leasingowa.
PW.
https://digiartia.com/product/legal-power-law-firm-html-template/
https://digiartia.com/product/justitia-multiskin-lawyer-legal-wordpress-theme/